معرفی سازمان

تاریخچه بهزیستی

« بهزیستی، عبارت است از مجموعه‏ ای هماهنگ از برنامه‏ ها و فعالیت‏هایی که زیر نظارت یا کمک دولت، برای بهبود زندگی افراد و گروه‏های آسیب‏ پذیر جامعه، انجام می‏شود». این تعریفی است که سازمان ملل متحد از بهزیستی ارائه کرده است.

سازمان بهزیستی کشور به موجب لایحه ی قانونی مورخ 24/4/1359 از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، مؤسسه و انجمن تشکیل شد تا با اتخاذ تدابیر و ارائه ی خدمات و حمایت‌های غیربیمه‌ای با حفظ ارزش‌ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر مشارکت‌های مردم و همکاری نزدیک سازمان‌های ذیربط، در جهت گسترش خدمات توان بخشی، حمایتی، بازپروری و پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و کمک به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروه‌های کم درآمد، اقدام نماید.

از بدو تأسیس سازمان بهزیستی 52 وظیفه بر عهده ی آن گذاشته شد، که رسیدگی به امور کودکان بی سرپرست، زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار، مسؤولیت سلامت روان جامعه، امور مربوط مهدهای کودک، سالمندان، معلولان، کودکان کار و خیابانی، زنان آسیب دیده و در معرض آسیب، کاهش طلاق،  مشاوره، اشتغال و مسکن، آموزش های پیش از ازدواج و ... بخشی از آن است.

تلاش برای حفظ کیان خانواده‏های آسیب دیده و آسیب‏ پذیر، نگهداری و مراقبت و توان بخشی معلولان و آماده سازی آنان برای از سرگیری زندگی عادی در جامعه، توسعه پژوهش‏های کاربردی برای پیشگیری از معلولیت‏ها و آسیب‏های اجتماعی، بازپروری، اصلاح و ارشاد ناسازگاران و آسیب دیدگان اجتماعی، تأمین موجبات تشویق و جلب مشارکت‏های مردمی به منظور بهبود کیفیت خدمات رسانی و حمایت از اقشار محروم و آسیب‏ پذیر، و نیز تشویق و حمایت از بخش غیر دولتی به منظور سرمایه گذاری در هر یک از حالت‏های توان بخشی، اجتماعی؛ از عمده ‏ترین وظایف و مسؤولیت‏های سازمان بهزیستی ذکر شده است. در واقع این سازمان به منظور تحقق اصول 21 و 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1359 تشکیل گردید.

در تاريخ 29/9/1359 سازمان تربيتى شهردارى تهران نيز به بهزيستى واگذار شد و در تاريخ 16/10/1363 بر پايه مصوبه مجلس شوراى اسلامى، بار ديگر سازمان بهزيستى در شمار سازمان هاى وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى قرار گرفت.

در تيرماه سال 1383 بر اساس قانون ساختار وزارت رفاه و تأمين اجتماعي سازمان بهزيستي كشور به همراه سازمان هاي تأمين اجتماعي و بيمه خدمات درماني از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جدا و به زير مجموعه ی وزارت تأمين اجتماعي ملحق شد. و در سال 90 با تصویب قانون تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  سازمان بهزیستی نیز زیر مجموعه ی این وزارتخانه ی جدید قرار گرفت. 
..

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :


نظر شما :


  

  

  

  شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه