معاونت پیشگیری

معاونت امور فرهنگی و پیشگیری
دفتر امور پیشگیری از معلولیتها:
معلولیت به علت ماهیت پیچیده ای که دارد از جهات مختلف پزشکی، روانشناسی، تعلیم وتربیت نیاز به بررسی دارد. انواع مختلف معلولیت باعث پائین آمدن درجه عملکرد شخص از نظر فرهنگی و اجتماعی می شود، چون اکثر بیماریهای ژنتیکی همراه با نقص  جسمی و ذهنی می باشند نگهداری از فرد معلول کاری بسیار مشکل و خارج از توان مالی و عملی خانواده است، درحالیکه بسیاری از این بیماریها قبل از بچه دارشدن و در حین حاملگی قابل تشخیص می باشد، بنابراین پیشگیری از معلولیت مهمترین روش درجهت کاهش بروز بیماریهای ژنتیکی معلولیت زا است.
الف- طرح پیشگیری از معلولیتها ناشی از اختلالات ژنتیک:
هدف کلی این طرح کاهش بیماریهای معلولیت زا با منشاء ژنتیک در کشور است. همچنین شناخت وضعیت موجود بیماریهای ژنتیکی در ایران، فراهم نمودن امکانات مشاوره ژنتیک در سراسر کشور و کاهش هزینه های ناشی از تولد و نگهداری افراد معلول را مدنظر دارد. سازمان بهزیستی استان یزد در راستای اجرای هر چه بهتر برنامه پیشگیری از معلولیتها ناشی از اختلالات ژنتیک و به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و تشخیص بهتر به مردم استان و سایر استانهای مجاور اقدام به تأسیس مرکز تحقیقات ژنتیک نموده که شامل بخش های مشاوره ژنتیک و آزمایشگاه تشخیص ژنتیک می باشد.
ب- طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم:
 آمبلیوپی یا تنبلی چشم به کاهش دید یک طرفه و گاه دو طرفه ای گویند که حتی پس از رفع هر گونه عیب انکساری یا ضایعه ارگانیک در چشم بر طرف نشود، عدم تشخیص و درمان به موقع تنبلی چشم می تواند موجب کاهش بسیار شدید دید یک یا هر دو چشم و گاهی نابینائی شود. از نظر لغوی آمبلیوپی از دو واژه Amblyo به معنای گنگ و opia به معنای دید تشکیل شده است.
 بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری سنین پیش دبستانی و ترجیحاً تا قبل از پنج سالگی است به همین دلیل این دوره را سنین طلایی می نامند، اگر در این دوره به موقع تشخیص داده شود بطور کامل درمان خواهد شد، ولی هر قدر سن کودک از 5 سالگی بگذرد امکان درمان نیز به همان نسبت کمتر می شود بطوریکه بعد از 9 تا 12 سالگی تقریباً غیرقابل درمان است. بدین ترتیب ممکن است چشمان  بعضی از کودکان با آنکه سالم و طبیعی بنظر می رسند از دید کافی برخوردار نباشند.   
 
ج- طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی:
یکی از اهداف معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی، پیشگیری از بروز معلولیتها و آسیبهای اجتماعی است. دستیابی به این هدف بزرگ در صورتی امکان پذیر است که علاوه بر ارائه خدمات در زمینه مشاوره ژنتیک و تشخیص معلولیتها بتوان سطح آگاهی جامعه را در زمینه این بیماریها و چگونگی بروز معلولیتها بالا برد در این راستا ناگزیر به طراحی شیوه های گوناگون است تا علاوه بر اگاهسازی افراد جامعه در این زمینه رفتار و باورهای نادرست افراد را که چه بسا خود  مقدمه ای بر بروز و افزایش معلولیتها و آسیبهای مختلف در سطح جامعه می شود تغییر دهد.  دفتر پیشگیری از معلولیتهای معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی در راستای کاهش بروز معلولیتها در جامعه و همچنین بالا بردن سطح آگاهی جامعه نسبت به مسائل پیشگیری اقدام به اجرای طرح های آگاهسازی پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی نموده است در استان یزد نیز این طرح از سال 1376 به اجرا درآمده است.
گروههای هدف:
با توجه به اینکه سطح آگاهی اقشار مختلف، ازحمله جوانان، زنان خانه دار،کم سوادن وروستائیان  نسبت به مسائل پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی پایین است بنابراین ابتدا گروههای مذکور تحت پوشش برنامه های آموزشی این طرح قرار می گیرند.
د- طرح غربالگری ناشنوایی نوزادان:
دفتر پیشگیری از معلولیتهای معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان یزد در جهت تشخیص زود هنگام ناشنوایی برنامه غربالگری ناشنوایی نوزادی را اجرا می کند. در این برنامه همه نوزادان و شیر خواران تا قبل از یک ماهگی از لحاظ شنوایی آزمایش می شوند. تا نوزادانی که اختلالات شنوایی دارند شناسایی و به شنوایی سنج یا متخصص گوش وحلق و بینی ارجاع داده شوند تا در صورت نیاز به کشت حلزون، زمان کافی وجود داشته باشد.
با اجرای این برنامه، ناشنوایی نوزادان در بزرگسالی کاهش یافته و از صدمات جسمی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و ... ناشی از ناشنوایی افراد در جامعه، جلوگیری خواهد شد.
ه- طرح ارتقاءذهنی شیر خواران و کودکان زیر دوسال:
این طرح با همکاری دفتر شبه خانواده اموراجتماعی در جهت ارتقاء توان ذهنی شیرخواران وکودکان زیر دوسال بخصوص در مراکز شبه خانواده سازمان بهزیستی طراحی و در دست اجرا می باشد.
 
دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی
آموزش پیش از ازدواج
این برنامه به صورت آموزش کارگاهی توسط کارشناسان دوره دید برای مخاطبین داوطلب که جوانان مجرد در آستانه ازدواج هستند اجرا می شود.
آموزش مهارتهای زندگی
این برنامه در مقاطع دبستان، راهنمایی و دانشگاهها هر ساله با کمک مربیان آموزش دیده توسط معاونت پیشگیری بهزیستی شروع می شود و محتوای آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود
 
دفتر امور مشاوره روان شناختی
دفتر امور مشاوره و خدمات روانشناختی به منظور ارتقاء کیفیت زندگی و افزایش سطح سلامت روان جامعه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی دفتر مشاوره در حوزه های خانوادگی، ازدواج، تحصیلی، شغلی و درمان اختلات روانی و اضطرابی به ارئه خدمات می پردازد .
دفتر امور پیشگیری از اعتیاد
سوء مصرف مواد یکی از مهمترین مشکلات عصر حاضر می باشد که گستره ای جهانی پیدا کرده است، مصییبتی که میلیونها زندگی را ویران و سر مایه های کلان ملی را صرف مبازره و یا جبران صدمات ناشی از آن می نماید. هر روز بر شمار قربانیان مصرف مواد افزوده می شود و عوارض آن شامل اختلالات جسمی، روانی، خانوادگی، فرهنگی، اقتصادی واجتماعی همه مرزهای فرهنگی واجتماعی را در می نوردد وسلامت بشر را مورد تهدید قرار می دهد. نسل بشر تا هر زمان که تداوم یابد اعتیاد را به عنوان آفت همیشگی با خود حفظ خواهد کرد. مبارزه علیه عوامل تولید مواد به تنهایی باعث کاهش مصرف نخواهد شد. تنها روش موثر برای کاهش شیوع اعتیاد بکارگیری روش های صحیح کاهش تقاضا شامل برنامه های پیشگیری و درمان همگام بامبارزه با عرضه است.
بر این اساس دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی یزد تلاش می کند که رسالت خود را که مبنی بر برنامه ملی پیشگیری، درمان و بازتوانی سوءمصرف مواد می باشد در سطوح برنامه ریزی و بافعال نمودن بخش های مرتبط غیر دولتی آنرا اجرا نماید.

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :


نظر شما :


  

  

  

  شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه