اشتغال از مهم‌ترین دغدغه های نابینایان است

رئیس اداره بهزیستی اردکان گفت : اشتغال و نبودن کار مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه های نابینایان و کم بینایان است که در بیشتر مواقع این دغدغه و مشکلات مورد بی‌ توجهی قرار می‌گیرد .
حمید رضا پایدارفر در دیدار با جمعی از روشندلان شهرستان اردکان اظهار داشت : بهزیستی مهم ترین ارگانی است که با مشکلات معلولان و روشندلان آشنایی دارد واین سازمان از هیچ گونه کوششی در راستای ارتقای سطح جسمی، فکری، مالی و معنوی برای معلولان کوتاهی نخواهد کرد.
وی با بیان اینکه اشتغال و نبودن کار مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه های نابینایان و کم بینایان است افزود: در بیشتر مواقع این دغدغه و مشکلات مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد اگر تبعیض‌های موجود در برخورد با این قشر رفع شود ، مسلماً آنان قادر خواهند بود که به‌عنوان عضو مؤثر، در روند رو به رشد و توسعه جامعه نقش‌آفرینی کنند .
پایدارفر با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گفت : در مجلس قانونی به تصویب رسید مبنی بر به کار گیری ۳ درصدی از معلولین در ادارات دولتی ، که متاسفانه این قانون کامل اجرا نشد البته بعد از ابلاغ قانون جدید معلولین در سال گذشته ، این حساسیت در سازمان غیر استخدامی بیشتر شد تا شاید بتوانند این قانون ۳ درصدی را در رابطه با معلولین اجرایی کنند در صورتی که نیاز اشتغال معلولین به مراتب بیش از آن بوده و طبیعتا نابینایان نسبت به دیگر معلولین شرایط سختی تری را در رابطه با اشتغال متحمل هستند.
وی تصریح کرد : سازمان بهزیستی در خصوص اشتغال مددجویان با پرداخت وام اشتغال تا مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به شرط داشتن مدرک فنی وحرفه ای و همچنین حمایتهای بیمه ای به دو شکل بیمه خویش فرمایی و پرداخت سهم کارفرمایانی که مددجویان بهزیستی را جذب کار می کنند ، خواستار همکاری کارفرمایان و کارآفرینان خیر به خصوص شهرداران و ارگانهای دولتی در به کارگیری حداقل یک نیرو از روشندلان است .
این مسئول خاطر نشان ساخت : یکی دیگر از چالش های معلولین موضوع حضور نابینایان در عرصه های مختلف اجتماعی است که این حضور مستلزم ایجاد بستر مناسب برای فعالیتشان در جامعه است ودر بسیاری از اماکن عمومی و برخی ادارات شهرستان مناسب سازی وجود ندارد ، در صورتی که آیین نامه، قانون و مصوبه از دولت مبنی بر مناسب سازی اماکن عمومی موجود است.
مناسب سازی جدی ترین مشکلات
وی بحث مناسب سازی را یکی از جدی ترین مشکلات این قشر از جامعه دانست و گفت : ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن ﺣﻖ اﺳﺘﻔﺎده از تمامی اﻣﮑﺎﻧﺎت رﻓﺎﻫﯽ ﻣﻌﻤﻮل در ﺟﺎﻣﻌﻪ را دارﻧﺪ آﻧﺎن بایستی بتوانند به مانند دیگر شهروندان در استفاده از ﭘﯿﺎده روﻫﺎ، ﺧﯿﺎﺑﺎنها و وﺳﺎﯾﻞ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﻫﻤﮕﺎﻧﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ اﺗﻮﺑﻮس و نیز اﻣﺎﮐﻦ ﻋﻤﻮﻣﯽ، ﻣﺮاﮐﺰ ﺗﻔﺮﯾﺤﯽ و ﻣﺬﻫﺒﯽ دارای حقوقی برابر و فرصتهایی یکسان باشند.
رئیس اداره بهزیستی اردکان افزود: ۲۳۷ نفر نابینا و کم بینا در شهرستان تحت پوشش این اداره هستند ، که از این تعداد ۵۱ نفر مستمری بگیر و ۱۸۶ نفر خدمات موردی دریافت می کنند واز جمله خدمات بهزیستی به نابینایان تحویل وسایل کمک توانبخشی نظیر ویلچر، واکر، عصا،عینک، ساعت گویا و خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، گفتار درمانی ، شنوایی سنجی ، کمک های مالی ، هزینه های تحصیلی و ... است .
عدم درک و باور توسط افراد سالم
مریم صحرایی یکی از کم بینایان موفق و از نخبگان جامعه فرهنگی اردکان نیز ، در خصوص دغدغه ها و مشکلات اساسی نابینایان گفت : اولین مشکل نابینایان عدم درک و باور توسط افراد سالم است چرا که مردم عادی می پندارند یک فرد نابینا ناتوان بوده و تنها قادر به اپراتوری است در صورتی تاریخ نشان داده است که یک فرد نابینا دارای قابلیت های متعددی است که اگر کمی جدی تر گرفته شود قطع به یقین می تواند در زمینه های متعددی چون پژوشگری، تدریس و... گام بردارد.
صحرایی تصریح کرد : جامعه به دلیل ذهنیتی که نسبت به افراد معلول دارد هنوز توانایی ، قدرت و ظرفیت های نابینایان را آنگونه که باید ، باور نکردند لذا همین موجب شده در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها در حوزه های مختلف این افراد را جدی نگیرند.
وی افزود: مردم و مسئولان می‌توانند نقش مؤثری در رفع موانع و تنگناهای پیش روی این قشر داشته باشند و با توجه بیشتر و درک شرایط ویژه آنان ، به رشد و بالندگی نابینایان در جامعه کمک کنند.
در این دیدار ، اشتغال و عدم رعایت قانون سهمیه جذب معلولان توسط برخی ادارات و نهادها ، مسکن و ازدواج ، مناسب‌سازی اماکن شهری بویژه برخی از ادارات و ارگانهای دولتی برای رفت ‌وآمد نابینایان ، به روز نبودن تجهیزات توانبخشی معلولان به ویژه نابینایان ، نبود سالن ورزشی متناسب با معلولان و یکسان‌سازی رسیدگی و خدمات‌دهی به معلولان مهمترین خواسته‌ ها و مشکلاتی بود که توسط این روشندلان بیان شد .


تاریخ ثبت :1398/02/25


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه