استانداردهای ارتباط در فضای مجازی را بشناسیم

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان یزد گفت: شناخت افراد در فضای مجازی به دلیل پیچیده بودن ارتباطات امکان پذیر نیست بنابراین باید سعی کرد تا استانداردهای ارتباط در این فضا را شناخت.

محمدعلی صادقی پور  در کارگاه آموزشی آسیب‌های قضای مجازی، فرصت‌ها و تهدیدها در میبد افزود: فضای مجازی یک محله بی نهایت بزرگ است که ما ازخانه ها و از کسانی که در آن خانه‌ها زندگی می‌کنند، هیچ شناختی نداریم و باید طریقه ارتباط برقرار کردن با افراد در این محله را بشناسیم.

وی تصریح کرد: ۷۵ درصد از ارتباط فرستنده به گیرنده حرکات بدن، صورت و چشم و ۱۸ درصد آن لحن صدا و۷ درصد آن کلمات است و این در حالی است که دنیای مجازی فضایی است که این ارتباطات را ندارد و دنیایی کاملاً پنهان است.

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان یزد افزود: با توجه به اینکه در دنیای مجازی به دلیل پنهان بودن ارتباط ما نمی‌توانیم خطرها را بشناسیم لازم است به چگونه ارتباط برقرار کردن دراین فضا شناخت پیدا کنیم.

وی درادامه به انواع حریم فیزیکی و غیر فیزیکی اشاره کرد و یادآور شد: ما در دنیای واقعی به پیام‌ها و مبارک باد گفتن‌های هر کسی پاسخ نمی‌دهیم اما در دنیای محازی با دیدن پیام‌ها می‌گوئیم «شما» و این شما گفتن شروع ارتباط ما می‌شود و به دلیل اینکه نمی‌فهمیم طرف چقدر خودش را به ما نزدیک کرده، احساس آرامش می‌کنیم.

صادقی پور همچنین اظهار داشت: منظور از حریم فیزیکی فاصله رعایت کردن‌ها است و حریم غیرفیزیکی نیز علاوه بر فاصله، رعایت کردن جایگاه‌ها هم مورد اشاره است.

وی خاطرنشان کرد: منشأ تمام اتفاق‌هایی که در فضای مجازی می‌افتد این است که نمی‌دانیم با چه کسی در ارتباط هستیم و باید تا جایی که یک مزاحمت مداوم نشده جواب ندهیم و در صورت ادامه لازم است با همراهی و مشورت کسی که به او اعتماد داریم که این فرد می‌تواند پدر، مادر، همسر و… باشد به پیام جواب داده و برخورد کنیم.

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان یزد همچنین کل کل کردن، خود را نشان دادن، انجام کارهایی که در دنیای واقعی یاد نگرفته‌ایم مانند ابراز محبت، مشکل داشتن با وجود و نداشتن عزت نفس را از عواملی شمرد که باعث می‌شود ما در دنیای مجازی وارد شویم.

وی ادامه داد: آموزش و یاد گرفتن استانداردهای ارتباط در دنیای مجازی، حل کردن مشکلی که در دنیای واقعی داریم، ارتباط برقرار کردن پدر و مادر با فرزندان، تقویت ارتباط‌های خانوادگی، و… راه‌های دوری کردن از فضای مجازی است.

صادقی پور سپردن مشکلات به دست فرد غریبه در فضای مجازی را نابودی خواند و به بالا بردن عزت نفس توصیه کرد و افزود: عزت نفس تصویری است که انسان از خود دارد و هیچ ارتباطی به مدرک، دارایی، زیبایی و قدرت ندارد و کسی که آن را داشته باشد نیازی به ابراز محبت دیگران نسبت به خودش ندارد.

کارگاه آموزشی آسیب‌های قضای مجازی، فرصت‌ها و تهدیدها در محل سالن اجتماعات اداره بهزیستی میبد برگزارشد.


تاریخ ثبت :1398/04/19


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه