سرپرست بهزیستی استان یزد؛

3هزار و 800 ناشنوا و کم شنوا در یزد هستند

سرپرست بهزیستی استان یزد گفت: 3هزار و 800 ناشنوا و کم شنوا در یزد هستند.

نادر هومنیان در نشست خبری که همزمان با هشتم مهرماه روز جهانی ناشنوایان برگزار شد؛ گفت: بهار بهزیستی در مهر ماه به مناسبت روزهای جهانی نابینایان، ناشنوایان و سالمندان روز جهانی پارالمپیک و هفته جهانی کودک اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به قانون ماده 80 برنامه توسعه ششم گفت: طبق این قانون سازمان بهزیستی متولی امر سلامت اجتماعی در کشور است و198  فعالیت اجتماعی تحت پوشش سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه جامعه از مسائل مربوط به بهزیستی به ویژه در حوزه پیشگیری بسیار کم اطلاع است اظهار داشت: این وظیفه اصحاب رسانه است که در انجام تکلیف اجتماعی خود کوشا باشند.

سرپرست بهزیستی استان یزد اولویت‌ها در بحث آسیب‌های اجتماعی را در حوزه‌های طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی، کودکان کار و خیابانی دانست و  افزود: مسئله آسیب‌های اجتماعی مسئله‌ای نیست که بهزیستی به تنهایی بتواند آن را برطرف کند و دستگاه‌هایی مانند استانداری، قوه قضائیه، آموزش و پرورش و سایر نهادهای اجتماعی که تشکیل دهنده اقشار مختلف جامعه هستند و در حوزه‌های اجتماعی فعالیت دارند، در انجام مسئولیت خود نسبت به رفع آسیب‌های اجتماعی تکلیف و وظیفه دارند.

وی با اشاره به مسئولیت اصحاب رسانه در انجام تکلیف اجتماعی خود بیان کرد: به عنوان مثال در مسئله مهم خودکشی که در سال‌های اخیر روند تصاعدی پیدا کرده، اصحاب رسانه نباید به دامن زدن مباحث پرسشی در این زمینه کمک کند چرا که سبب تشویق و ایجاد انگیزه در کسانی می‌شود که تفکر خودکشی دارند یا در معرض آسیب اجتماعی بیشتری قرار دارند.

وی سازمان بهزیستی را نهادی مظلوم دانست و گفت: با توجه به ابعاد گوناگون آسیب‌های اجتماعی نیاز و ضرورت بسیار دارد که تمام فعالیت‌های بهزیستی به ویژه در حوزه‌های مشاوره و پیشگیری به مردم معرفی و شناسانده شود.

وی با اشاره به شعار روز جهانی ناشنوایان تحت عنوان زبان اشاره حق همه ناشنوایان است گفت: به ازای هر یک هزار تولد، 2.5 درصد نوزادان با مشکل ناشنوایی یا کم شنوایی مواجه هستند که 50 درصد آن با مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری قابل حل می باشد.

وی اجرای طرح غربالگری شنوایی را یادآور شد و گفت: این طرح در راستای پیشگیری از ناشنوایی صورت می گیرد و سال گذشته ۳۸ مورد برای کاشت حلزون معرفی شده اند.

وی در خصوص جمعیت سالمندان گفت: 10درصد جمعیت جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند و این تعداد بیشتر از افراد زیر 5 سال است؛ با همین رویه تا سال 2050 آمار سالمندان کشور به 25 میلیون نفر می‌رسد.

وی با معرفی مرکز تحقیقات سالمندان و طرح کوهورت در یزد افزود: با پایش و دسته‌بندی سالمندان از نظر نوع بیماری‌‌ها، توانایی‌ها و سایر اطلاعاتی که به دست آورده می‌شود می‌توان از فرصت سالمندی در راستای تعالی و رشد اجتماعی کشور استفاده کرد و با یک برنامه مدون و آینده‌نگری نسبت به این قشر می‌توان دوره سالمندی را به یک مدت زمان سالمندی مفید بیشتر تبدیل کرد.

وی با اشاره به جمعیت 50 هزار نفری معلولان استان یزد که تنها 26 هزار و 400 نفر زیرپوشش سازمان بهزیستی می‌توانند قرار بگیرند تاکید کرد: جلب مشارکت مردمی و آگاه کردن مردم با توجه به کمبود اعتبار کافی برای انجام فعالیت‌هایی که وظیفه سازمان بهزیستی است تکلیف اصحاب رسانه است تا بهزیستی بتواند خدمات شایسته و بایسته برای قشر معلول جامعه انجام دهد.


تاریخ ثبت :1398/07/09


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :


نظر شما :


  

  

  

  شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه