معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد؛

تفت با 18.8 درصد نرخ سالمندی، پیرترین شهر استان است

تفت با 18.8 درصد نرخ سالمندی، پیرترین شهر استان و اردکان با 8.6 درصد جوانترین شهر استان است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد با اعلام این خبر در نشست خبری مناسبت های جهانی ماه مهر ویژه ناشنوایان، سالمندان، کودکان و نابینایان در یزد گفت: استان یزد رتبه 13 جمعیت سالمندی را در کشور دارد.

محمدحسین غنیمت گفت: امروز رشد سالمندی دو برابر رشد موالید در کشوراست که در چشم انداز آینده جامعه را به سمت سالمندی حرکت می دهد.

وی افزود: سن 60 تا 65 سالگی به عنوان سن سالمندی محسوب می‌شود و عدم توجه به بحث سالمندی در استان و کشور تهدیدی جدی برای توسعه اجتماعی است.

وی با اشاره به زنانه شدن سالمندی گفت: در حال حاضر بحث امید به زندگی در ایران برای آقایان 73 سال و برای زنان 74 سال است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد خاطر نشان کرد: سالمندان زن بواسطه توجه کمتر خانواده و نداشتن منبع درآمد جزء آسیب پذیرترین سالمندان هستند.

وی با بیان اینکه ۳۸ درصد معلولیت‌های استان معلولان  جسمی - حرکتی شامل می شوند خاطر نشان کرد: پس از آن معلولان ذهنی  ۲۶ درصد ، ناشنوایان ۱۴درصد، نابینایان ۱۳ درصد و مابقی معلولان روانی مزمن هستند.

محمدحسین غنیمت افزود: معلولیت و بیماری اختلالی مرتبط با افراد همزاد با بشر بوده است و عوامل مختلفی دلیل آن بوده است که مشکلات متعددی داشته است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمارهای دنیا حدود 5 و نیم درصد از جامعه دچار محدودیت های آشکار هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد با اشاره به جمیعت 50 هزار نفری افراد دارای معلولیت آشکار در استان گفت: از این تعداد  نیمی از آنها مستقیم تحت حمایت و پوشش بهزیستی هستند و مابقی نیز به صورت موردی از خدمات بهره مند هستند.

وی کمک هزینه کاشت حلزون، آموزش ناشنوایان، ارائه سمعک و کمک هزینه تحصیلی را از جمله خدمات بهزیستی به افراد ناشنوا و کم شنوا بیان کرد و افزود: ۲ مرکز خانواده و کودک ناشنوا در یزد و یک مرکز به صورت مشترک در میبد و اردکان وجود دارد که در این مراکز آموزش‌های توان بخشی، گفتار درمانی و آموزش به خانواده ها ارائه می کنند.

غنیمت تصریح کرد: با اجرای طرح غربالگری ناشنوایی نوزادان بدو تولد و خدمات توانبخشی در استان ورودی کودکان سه تا ۶ سال در مراکز یاد شده به صفر رسیده است.


تاریخ ثبت :1398/07/09


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :


نظر شما :


  

  

  

  شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه