سرپرست بهزیستی استان یزد؛

55 هزار غربالگری شنوایی در یزد صورت گرفته است

55 هزار غربالگری شنوایی طی سال 97 در یزد صورت گرفته است که از این تعداد 38 مورد مشکوک کم شنوایی و ناشنوایی شناسایی شدند.
سرپرست بهزیستی استان یزد با بیان این مطلب در مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان گفت: در بهزیستی اقدامات بسیاری خوبی در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها انجام شده و اکنون طرحهای مختلفی چون غربالگری ناشنوایی نوزادان بدو تولد در استان در حال انجام است.
نادر هومنیان سیاست بهزیستی را بر اصل 44 واگذاری خدمات به بخش غیردولتی دانست و اظهار داشت: بیش از 90درصد فعالیتهای بهزیستی به بخش غیردولتی واگذار شده است.
وی مشاوره ژنتیک را راهکار مناسب برای پیشگیری از معلولیت دانست و گفت: مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از بارداری در پیشگیری از ۵۰ درصد معلولیت‌ها موثر است.
وی با بیان اینکه تنها مرکز تحقیقات ژنتیک دولتی ایران در میبد قرار دارد اظهار داشت: این مرکز یک فرصت برای استان و استانهای همجوار است برای پیشگیری از معلولیت به آن مراجعه کنند.
معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد نیز طی سخنانی گفت: ناشنوایان سومین گروه از افراد دارای معلولیت هستند و به لحاظ درگیر بودن حس شنوایی بیشترین مشکلات را در زمینه یادگیری و ادراک بیرونی دارند.
محمدحسین غنیمت  بیماریهای عفونی و اختلالات ژنتیک را در بروز ناشنوایی موث دانست و گفت: انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک، غربالگری شنوایی در بدو تولد و دوران کودکی اقداماتی است که بهزیستی در راستای پیشگیری از معلولیت ناشنوایی انجام داده است.
وی ارائه خدمات گفتار درمانی، تامین سمعک، کاشت حلزون، راه اندازی مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا و... از دیگر اقدامات بهزیستی ذکر کرد.
گفتنی است؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان به شعار «زبان اشاره حق همه ناشنوایان» با حضور مدیران و مسئولین استانی و اعضای کانون ناشنوایان استان یزد برگزار شد.


تاریخ ثبت :1398/07/09


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :


نظر شما :


  

  

  

  شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه