فعالیت 425 پایگاه غربالگری تنبلی چشم در یزد

فعالیت 425 پایگاه غربالگری تنبلی چشم در اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم  کودکان 3 تا 6 سال از اول آبان ماه آغاز و به مدت 60 روز ادامه دارد.
کارشناس مسئول پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی یزد با اعلام این خبر گفت: طرح غربالگری بینایی کودکان به منظور پیشگیری از نابینایی و کم‌بینایی کودکان همزمان با سراسر کشور در یزد اجرا می شود.
فاطمه ابوطالب دخت افزود: 425 پایگاه در استان شامل 25 پایگاه دائم و 400 پایگاه غیر دائم اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 سال را بر عهده‌ دارند.
 وی اظهار داشت: برای اجرای این طرح 500 مربی برای ارائه خدمات و سنجش بینایی در پایگاه‌ها، مهدهای کودک و خانه‌های بهداشت آموزش‌دیده‌اند.
کارشناس مسئول پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی یزد با بیان این‌ که این طرح از سال 74 در استان یزد اجراشده است اظهار داشت: تنبلی چشم یک بیماری بدون نشانه است که توسط خانواده معمولاً شناسایی نمی‌شود اما دومین علت کم‌بینایی شدید و یا نابینایی افراد بزرگسال است.
وی بابیان این‌که در این طرح برحسب مورد سه مرحله معاینه انجام می‌شود تصریح کرد: با انجام معاینه چنانچه کودک سالم باشد؛ به او کارت سلامت بینایی داده می‌شود و اگر کودکی در غربالگری مشکوک تشخیص داده شود جهت انجام معاینه به اپتومتریست های طرف قرارداد سازمان ارجاع داده می‌شود و پس‌ازآن اگر نیز به جراحی نیاز داشته باشد به چشم‌پزشک ارجاع داده می‌شود.
ابوطالب دخت با بیان این‌ که سن طلایی تشخیص و درمان تنبلی چشم زیر شش سال است ادامه داد: اگر این بیماری سریع تشخیص داده شود و درمان آن آغاز شود بچه در سنین بالاتر مشکلی نخواهد داشت؛ درمان این بیماری ساده و با بستن چشم سالم انجام می‌شود؛ اما اگر سن بچه بالای شش سال باشد و بیماری تشخیص داده نشود درمان خیلی سخت می‌شود و معمولاً در سنین بالای 10 سال درمان نخواهد داشت.
وی بابیان این‌که هرسال حدود 85 درصد کودکان 3 تا 6 سال استان مورد معاینه قرار می‌گیرند اظهار داشت: سال گذشته 54 هزار کودک  در اجرای این طرح مورد معاینه قرار گرفتند که از این تعداد 320 نفر مبتلا به آمبلیوپی یا همان تنبلی چشم بودند که اگر تشخیص داده نمی‌شدند مسلماً در دوران نوجوانی  کم‌بینای شدید و یا نابینا بودند.
این کارشناس بهزیستی افزود: هرچند هدف اصلی این طرح شناسایی آمبلیوپی است؛ اما سایر اختلالات بینایی نیز شناسایی و تا درمان کامل پیگیری می‌شوند به‌طوری‌که هرساله با اجرای این طرح در حدود 2500 انواع اختلالات بینایی ازجمله تنبلی چشم شناسایی می‌شود.
ابوطالب دخت با بیان این‌که معاینه از طرق دستگاه و جدول «ای چارت» دقت و روایی یکسانی دارد و خانواده‌ها نباید نگرانی در این خصوص داشته باشند اظهار داشت: خانواده‌ها در مرحله دوم معاینه تقریباً یک‌سوم هزینه را پرداخت و مابقی آن را سازمان بهزیستی پرداخت می‌کنند؛ همچنین هزینه چشم‌پزشک رایگان و اگر به عینک و یا جراحی نیاز باشد بخشی از هزینه‌ها توسط بهزیستی پرداخت خواهد شد.
وی با تأکید بر این‌که خانواده‌ها هرسال باید برای معاینه کودک خود مراجعه کنند؛ گفت: ممکن است کودکی یک سال مورد معاینه قرار گیرد اما سال بعد به تنبلی چشم دچار شده باشد ازاین‌رو حتماً باید کودک در سنین 3 تا 6 سال هرسال مورد معاینه قرار گیرد.


تاریخ ثبت :1398/08/04


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :


نظر شما :


  

  

  

  شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه