برگزاری همایش مهارت های گفتگو ویژه همسران در میبد

همایش مهارتهای گفتگو ویژه همسران تحت عنوان اتاق نشیمن با  هدف کاهش آسیبهای اجتماعی  درمیبد برگزار شد.

در این همایش معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد گفت: در روابط بین همسران برنده و بازنده بودن در روابط بین همسران جایگاهی ندارد، دیدن هم در تیم مقابل موجب بازندگی دو طرف می‌شود.

محمد علی صادقی پورافزود: مهمترین عامل بسیاری از طلاق‌هایی که روی می‌دهد به خصوص طلاق عاطفی و روانی  انتخاب غلط و ازدواج نامناسب و عدم دانستن چگونه زندگی کردن است.

وی با اشاره به مولفه‌هایی برای کمک به گفتگوی بین همسران لازم است، اظهارداشت:آنچه در روابط بین همسران مورد توجه است با توجه به برداشت‌هایی که از گفته‌های هم داریم ، چگونه حرف زدن می باشد.

معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد ادامه داد: چگونه حرف زدن همسران بستگی به  زمان و مکان مناسب دارد ، این دو مولفه می تواند فرصت حرف زدن را به زوجین دهد.

وی با اشاره به اینکه بیان احساس در صحبت کردن با همسر نیز اهمیت دارد ادامه دارد: شروع  گفتگو با جمله «من» مناسب از «تو» است، چون شروع جمله با « تو» حالت حمله‌ای به خود می‌گیرد.

صادقی پور شروع شدن جمله صحبت با عبارتی مثبت را یکی ازاستاندارد‌های روابط و گفتگوی بین همسران برشمرد و تصریح کرد: باید با ظرافت مواظب بود که صحبت کردن حالت نصیحت به خود نگیرد ، «بهتر بود» درگفته‌ها حالت نصیحت کردن دارد، همینطور« باید و نباید»  دستور است و «خوب بود و بد بود» نیز حالت نصیحت کردن دارد.

وی پرهیزاز نبش  قبر کردن در زندگی و یادآوری موضوعات گذشته به دنبال حل نکردن مسائل را نیز یادآور شد و تصریح کرد: گذاشتن دوباره اول گذشته یاد آوری مسائل گذشته‌است.

معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد به تمسخر به عنوان یکی از خطاهای ارتباط اشاره کرد و افزود: البته شوخی کردن  به شرط اینکه طرف مقابل ناراحت نکند ، مسئله‌ای ایجاد نمی کند.

وی زبان را به عنوان ابزار گفت و گو مهم شمرد و در ادامه با اشاره به لزوم آموزش و آموختن ادبیات زندگی، تحقیر کردن، اغراق و تعمیم دادن، پای کسی در زندگی کشیدن و قصه های متفاوت ازدیگران گفتن و قضاوت کردن را نیز  از دیگر خطاهای گفت و گو عنوان کرد.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه کلماتی هم که در گفتگو به کار می بریم مهم است، اضافه کرد: با گفتن« ۱۵ دقیقه دیر آمدی»و « چقدر بی نظمی» هم تعمیم داده‌ایم و و هم قضاوت کرده‌ایم ، همانطور که «اصلا برات اهمیت ندارم» قضاوت کردن است.

وی همچنین گفت: در چگونه صحبت کردن  واژگان ۷ درصد ،  لحن صحبت کردن ۱۸ درصد و حرکات اعضای بدن نظیر چشم ، دست و…که با آن می توان معنی‌های «بفرما» و «بنشین » را حرف رساند ۷۵ درصد نقش دارند. با توجه به لزوم توسعه فرهنگی و اجتماعی در کنار توسعه عمرانی پنجشنبه های آخر هر ماه سلسله نشست‌هایی تحت عنوان «خوشبختی آموختنی است» از طرف شهرداری میبد برگزار شود.


تاریخ ثبت :1398/09/05


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه