شهر تاریخی عقدا برای معلولین مناسب‌سازی می‌شود

کمیته مناسب‌سازی شهر عقدا با هدف بکارگیری تدابیر لازم به منظور بهره‌مندی مطلوب‌تر معلولان و سالمندان از امکانات و خدمات موجود در بخش عقدا و نیز تحقق اهداف «شهر بدون مانع و دوستدار سالمند» برگزار شد

«ناصر پایدار» بخشدار عقدا در اين نشست كه با حضور ريیس و کارشناسان بهزیستی، امام جمعه، نماینده شهرداری عقدا و اعضای شورا و دهیاری‌ها و جمعی از مسئولان ادارات این بخش برگزار شد، مناسب‌سازی محیط شهری را از جمله مهم‌ترین وظایف مسئولان و متولیان شهر در راستای احقاق و اعاده حقوق شهروندی دانست و با ابراز گلایه از کندی اجرای این طرح در بخش عقدا، خواستار جدیت هرچه بیشتر شهرداری، دهیاری‌ها و شوراها و ادارات دولتی در تحقق هدف شهر بدون مانع شد .

وي اظهار كرد : در کشور ما با وجود آن که درصد قابل‌توجهی از جمعیت جامعه را افراد معلول، جانباز و سالمندان تشکیل می‌دهند اما متاسفانه بحث مناسب‌سازی محیط شهری آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است .

دکتر «امیرولی عضدزاده» رييس بهزيستي اردكان نيز در ادامه با برشمردن اهداف تشکیل ستاد مناسب‌سازی و تشریح  قوانین موجود در این حوزه، بررسی وضعیت موجود اماکن عمومی، ادارات دولتی، پارک‌ها، مساجد، تکایا و بقاع متبرکه موجود در بخش عقدا را ضروری دانست و بر ارائه راهکارهایی در جهت دستیابی به این  هدف و تسهیل دسترسی معلولین و سالمندان به امکانات شهری تاکید كرد.

دبیر کمیته مناسب‌سازی شهرستان اردکان با اشاره به ماده چهار بخشنامه بودجه سال 1396 شهرداری‌ها‌ی کشور گفت: بر اين اساس شهرداری‌های سراسر کشور موظفند جهت مناسب سازی اماکن عمومی اقداماتي شامل مناسب‌سازی معابر عمومی با اولویت معابر اصلی و نزدیک به تقاطع‌ها همچنین پارک‌ها، تجهیز و نصب چراغ‌ها و علایم راهنمایی و هشدار‌دهنده مناسب در معابر عمومی و برجسته‌سازی سطوح پیاده‌روهای نزدیک به تقاطع‌ها و همچنین پارک‌ها و رفع موانع و تطبیق مقررات و صدور پروانه با ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را انجام دهند.

وي افزود: می‌بایست مناسب سازی شهری را یک فرهنگ بدانیم تا با فرهنگ مناسب، بستر تحول در جامعه و سازمان های دولتی فراهم شود.

عضدزاده از کلیه اعضاء به ویژه بخشدار، شهردار، اعضای شورا، دهیاری‌ها و دیگر متولیان دولتی و غیردولتی بخش خواست در خصوص مناسب‌سازی فضاهای اداری و عمومی و اماکن مذهبی جهت دسترسی آسان معلولان و سالمندان طبق استاندارد‌های مناسب‌سازی اقدام كند.

اين مسئول در پایان با تشریح مصوبات جلسات پیشین کمیته مناسب‌سازی شهر عقدا خواستار، استمرار اجرای مصوبات و تعهدات جلسات قبلی شد.


تاریخ ثبت :1396/11/08


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه