رئیس بهزیستی میبد خبر داد:

تعداد 20 کودک مبتلا به اوتیسم در میبد شناسایی شدند

ريیس اداره بهزیستی شهرستان میبد گفت: تاکنون 20 کودک مبتلا به اوتیسم در این شهرستان شناسایی شده اند.

سید محسن فلاح  با بیان اینکه اوتیسم یک اختلال روانی است، عنوان کرد:  با اجرای طرح غربالگری اوتیسم تا کنون 20 کودک مبتلا به این اختلال در میبد شناسایی شده و در بهزیستی میبد تشکیل پرونده داده اند.

وی افزود: اوتیسم یک اختلال رشدی مغزی است که به‌ وسیله آسیب در مداخلات اجتماعی و ارتباط و همچنین رفتارهای تکراری و ویژه تقسیم‌ بندی می‌شود و این علائم همگی قبل از سه سالگی کودک ایجاد می‌شود.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد خاطرنشان کرد: این اختلال، علت دقیق و مشخصی ندارد؛ اما اگر به موقع تشخیص داده شود، از شدت علائم آن کاسته می‌شود و فرد مبتلا می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی بازگردد.

فلاح هدف اصلی بهزیستی در اين رابطه را حمایت از کودکان اوتیسم و همچنین توانمند کردن این افراد عنوان کرد و افزود: درجهت کمک و حمایت به این قشر از جامعه، نیازمند همکاری با سایر نهادها از جمله آموزش و پرورش و مراکز فنی و حرفه‌ای برای آموزش هستيم.

وی با اشاره به اینکه درمان قطعی برای بیماری اوتیسم وجود ندارد، اضافه کرد: بهترین زمان درمان و شناسایی 2 تا 5 سالگی است که از طریق کاردرمانی و گفتاردرمانی عوارض این بیماری کاهش می‌یابد.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد با بیان این‌که اوتیسم اختلالی است که با آگاه‌سازی والدین می‌توان در جهت بهبود و کنترل آن  اقداماتی را انجام داد، اظهار داشت: در خصوص اختلال اوتیسم، ضروری است که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای والدین، در جهت کنترل آن اقدام کرد.

فلاح کمبود شیوه‌های آموزش پزشکی مناسب در خصوص آشنایی با علائم این بیماری را یکی از علل شناسایی نشدن این بیماری در گذشته دانست و افزود: نداشتن علم و آگاهی در خصوص شناسایی این بیماری و همچنین وجود نداشتن تست‌های استاندارد از مهمترین دلایل شناسایی نشدن کودکان مبتلا به این بیماری در گذشته بوده است.

وی در ادامه ابراز داشت: در حال حاضر یک مرکز تخصصی اوتیسم در شهر یزد فعال است که خدمات آموزشی، توانبخشی، کاردرمانی، گفتاردرمانی،هنردرمانی، بازی درمانی و مشاوره را به بیماران ارائه می‌کند.

رئیس بهزیستی شهرستان میبد در پایان اظهار داشت: اولین همایش اوتیسم در شهرستان ميبد با همکاری موسسه جامعه معلولین 26 فروردین‌ماه جاري  از ساعت 17 در محل سالن فرمانداری این شهرستان با تدریس دکتر «محمد حسن فلاح» روانشناس و مدرس دانشگاه برگزار شود.


تاریخ ثبت :1397/01/19


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه