رئیس بهزیستی شهرستان اردکان؛

غربالگری شنوایی یک هزار و ۸۵۰ نوزاد اردکانی

رئیس اداره بهزيستي شهرستان اردکان از غربالگری شنوایی  یک هزار و ۸۵۰ نوزاد اردکانی خبر داد.
عضدزاده با اعلام این خبر گفت یک هزار و 850 نوزاد در سال گذشته مورد غربالگري شنوايي قرارگرفتند که از این تعداد، 264 نوزاد با مشکل شک به وجود شنوايي شناسايي و براي پیگیری تشخیصی تکمیلی و مداوا به مراکز درماني تخصصي معرفي شدند.
امیر ولی عضدزاده اظهار کرد:  نقص شنوایی شایع‌ترین اختلال مادرزادی در بدو تولد است که در بیش از 50 درصد موارد علت ژنتیکی دارد. به گفته این مسئول نقایص شنوایی عوارض و تبعات  گسترده ای مانند  اختلالات گفتاری ، زبانی ، روانی ، اجتماعی ، شغلی و ... داشته و بار مالی  بسیار زیادی را بر خانواده و جامعه تحمیل می‌کند و تنها در سنین طلایی و قبل از 2 سالگی قابل تشخیص و درمان است.
به گفته وی در طرح غربالگری شنوایی  ، نوزادان پس از تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان ، توسط شنوایی سنج طرف قرارداد با بهزیستی مستقر در بیمارستان این شهرستان سنجش شده و در صورت مشکوک شناخته شدن به مراکز تخصصی شنوایی سنجی معرفی و در سه مرحله مورد پیگیری تشخیصی و درمانی  قرار می گیرند.
دکتر عضدزاده  با بیان اینکه 100 درصد موالید دراین شهرستان تحت پوشش برنامه غربالگری شنوایی نوزادان قرار دارند، خاطرنشان کرد: کارشناس شنوایی سنج موارد مشکوک به شنوایی را در طی یک دوره یک ماهه مورد بازبینی قرار می دهند و در صورتی که درمان نشوند به مراکز درمانی تخصصی تر برای درمان دقیق تر معرفی می نمایند.
وی افزود: بهزیستی شهرستان اردکان علاوه بر تحویل دستگاه شنوایی سنجی به مجریان طرح غربالگری ، در پرداخت کمک هزینه عمل جراحی کاشت حلزون برای کودکان بیمار نیازمند را متقبل می شود.
وی ادامه داد: ارائه خدمات شنوایی (سمعک ، باتری) ، آموزش‌های تربیت شنیداری و  گفتار درمانی به فرزندان و اطرافیان ناشنوایان برای کیفیت بهتر زندگی از دیگر خدمات بهزیستی  به این قشر از جامعه است.  
شایان ذکر است : در حال حاضر 179 ناشنوای اردکانی از خدمات بهزیستی شهرستان اردکان استفاده می کنند و یک مرکز خانواده وکودک ناشنوا نیز در این شهر به کودکان دچار مشکلات شنیداری و گفتاری خدمات تخصصی ارائه می دهد.


تاریخ ثبت :1397/02/25


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه