مریم صحرایی؛

ازنگاه تادیدگاه مصاحبه با البینیسم ، موفق و آینده ساز

چو فرزند را دید مویش سپید/ ببود از جهان سر‌به‌سر ناامید»؛ این بیتی از شاهنامه فردوسی در توصیف «سام» هنگام دیدن فرزند سپیدموی خود به اسم «زال» است؛ بیتی که خلاصه آنچه را در همه سال‌های گذشته، از قدیم تابه‌حال بر سپیدموها یا همان زال‌ها رفته، نشان می‌دهد. 

برخوردی که لابه‌لای بیت‌های شاهنامه با فرد موسپیدی که بعدها پدر رستم شد، وجود دارد، هنوز هم بخشی از فرهنگ جامعه ایران است و برای همین است که بر آن شده‌ایم  تا پای دردل یکی از زال های موفق و نخبه  شهرستان اردکان بنشینیم

 مریم صحرائی اردکانی کارشناس ارشد مهندسی ژئومورفولوژی و مدیر آموزشگاه خیری بانو عصمت وکیلی احمد آباد از جمله نخبگان جامعه فرهنگیان اردکان است وی  مبتلا به   آلبنیو یا در اصطلاح همان  زال بودن درفرهنگ نامه فارسی است

 البینو یک نوع بیماری ژنتیکی است که افراد مبتلا به آن فاقد رنگ دانه درسطح پوست خود می باشند  وی  دارای معلولیت ازنوع کم  بینایی  است که با تلاش خستگی ناپذیر خود مسیر ناهموار زندگی را با استعانت از پروردگار وحمایت والدینش هموار نموده و به مدارج بالای علمی دست یافته است

وی در خصوص مشکلات مبتلایان به آلبنیو و راه‌های کسب موفقیت این چنین مي‌گويد: 

خیلی از  دوستان آلبینوی من در همایش ها و مصاحبه ها ، از انزوای دوران کودکی خود می گویند و عدم  درک نشدنشان را از سوی  آموزگاران ؛کادر مدرسه و همکلاسی ها و حتی عموم جامعه و اغلب شکستهای اجتماعی و عشقیشان را هم ناشی از این مسئله و  تبعات ناشی از آلبینو بودن خود می دانند اما  با کمی تامل و بررسی در احوال آلبینوها، می توان دریافت که موفقیت اغلب آلبینوها در خانواده ، از رفتارهای صحیح  و اصولی  والدینشان پایه ریزی می شود.

 برخورد آموزگاران ، و همکلاسی ها و جامعه در وهله نخست، به خانواده فرد آلبینو  باز می گردد. پدر و مادر اگر ازهمان ابتدا تا سن۶ سالگی فرزندشان، به او بقبولانند که مشکل و مسئله خاصی ندارد و با سایر افراد هیچ تفاوتی به جزء رنگ دانه ندارد و باید خودش را همینطورکه هست بپذیرد و دوست داشته باشد و با تلاش و کوشش ،جدیت اخلاق ، معلومات و توانمندیهای  بالقوه خود خواهد توانست  در  جامعه، بدون جلب ارفاق و ترحم،  دیگران موفق باشد.

اگر از داشتن بچه آلبینو خجالت نکشیم و به عکس العملهای اجتماع، بها ندهیم و کودک آلبینوی مان را در میهمانی ها، فضاهای بازی و اماکن عمومی ... شرکت دهیم قطعا روز اول مهر، فرزندمان  با ورود به اولین جمع اجتماعی، یعنی مدرسه منزوی وگوشه گیر نخواهد بود.

 شاید اصلی ترین و بزرگترین مشکل جسمی اغلب ما ، ضعف بینایی است که خدا را شکر، با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی ، روز به روز، شرایط هم پوشانی این ضعف ، دراین مهم  مساعدتر و هموارتر می گردد و در بعد اجتماعی این مسئله هم به تعامل خود افرادالبینو با افراد جامعه بستگی دارد که  می بایست بدون جلب ترحم با رفتاری مبتنی براعتماد به نفس و کلامی قاطع اما دلنشین ، بتواند دیگران را باخود همراه و همگام کند.

 البته امیدوارم بتوانیم نگاه مثبت جامعه را به سمت و سوی خودجلب کنیم.

حضور و فعالیت فرهنگی اش چراغ سبزی است جهت دیگر دوستانش ؛ که می توانند در همه عرصه ها فعالیت چشمگیر داشته باشند

صحرایی اردکانی افزود: با توجه به اینکه اشتغال افراد معلول در پست ها و مشاغل آزاد بسیار سخت است لذا مسئولین کشوری با در نظر گرفتن شرایط خاص این افراد که خوشبختانه دارای مدارک تحصیلی عالیه نیز می باشند، باید بیشتر به این مهم اهمیت داده شود .

وی گفت : هرکدام از ما انسانها از پنج حس مهم  برخوردار هستیم حال آنکه افراد معلول در یکی از موارد دچار نقص هستند ولی در موارد دیگر قدرت ها و توانمندیهای بیشتری در وجودشان نهفته  دارند که بر تقویت و فعالیت شان ، صدچندان می افزاید ، پس نقص عضو دلیل بر محرومیت این عزیزان از صحنه اجتماع نخواهد بود.

صحرایی اردکانی از جمله مشکلات شاخص این عزیزان را مسائل مربوط به ازدواج ، شغل و مسکن دانست.

وی همچنین از مشکل تردد افراد دارای معلولیت با وسائل نقلیه عمومی و ازجمله اتوبوس های حمل و نقل داخل وخارج  شهری و از وضع نامناسب محیطهای شهری که با وجود پله های زیاد و فقدان مناسب سازی بستر شهری در اماکن عمومی و ادارات دولتی وغیردولتی گفت .

امیدوارم  فریادهای خاموش این عزیزان معلول که تقریبا 10 درصد اجتماع را تشکیل می دهند مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

مریم صحرایی اردکانی مدیر آموزشگاه وکیلی در پایان  از "دکتر عضد زاده " رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان ، به نمایندگی از تمام معلولین شهر  که با تمام وجود با کاستی های وکمبودهای پیش رویشان در صدد مساعد نمودن راهی جهت پیشرفت بهتر ورفع نیازهای این قشر از اجتماع قدم بر می دارند تشکرکرد. و اظهار امیدواری کرد  که کلیه معلولان بتوانندجایگاه واقعی خودرادرصحنه جامعه پیداکنند


تاریخ ثبت :1397/04/22


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه