توانمندسازی مددجویان، اولویت فعالیت بهزیستی است

رییس بهزیستی اردکان گفت: بیشترین فعالیت این نهاد در حوزه توانمندسازی مددجویان، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، معلولیت ها و اعتیاد و تامین مسکن برای افراد تحت پوشش با تاکید بر جلب مشارکت های مردمی است.

امیرولی عضدزاده روز شنبه در جمع خبرنگاران با تبریک فرا رسیدن هفته بهزیستی (21 – 29 تیر ماه) شعار سالجاری را بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن بیان کرد و افزود: بهزیستی، مجموعه‏ای هماهنگ از برنامه‏ها و فعالیت‏هایی است که برای بهبود زندگی آحاد افراد جامعه و به ویژه گروه‏های آسیب‏پذیر جامعه، انجام می‏شود.
وی سازمان بهزیستی را سازمانی متخصص ، دانش مدار و پاسخگو دانست که پا به پای مردم و همراه با رشد و تکامل آنان در عرصه های مختلف ، خدمات متنوع و گوناگونی را با رویکرد پیشگیری ، حمایتی ، توانبخشی و اجتماعی به آحاد جامعه ارائه می دهد.
عضدزاده با اشاره به برنامه ششم توسعه، ‌افزود: در این برنامه‌، مسئولیت سلامت اجتماعی به عهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است.
رئیس بهزیستی اردکان در ادامه با اشاره به اهمیت بحث مسئولیت اجتماعی، تصریح کرد: ترویج ارزش‌‎های فرهنگی به منظور ارتقای سلامت اجتماعی در جامعه ضروری است.
وی ادامه داد: در شرایط حاضر مسئله ای که باید بسیار در جامعه مورد توجه قرار گیرد و از همه ابزارهای اطلاع رسانی در نهادینه کردن آن استفاده کنیم آگاهی از آسیب های اجتماعی و مشکلاتی است که قشرهای مختلف جامعه ما را تهدید می کند.
این مسئول افزود: باید با نگاهی روزآمد و منطبق با واقعیات این مشکلات را بشناسیم و بتوانیم برای مقابله با آنها راهکاری مناسب ارائه کنیم تا جامعه را از معرض خطر ابتلا به این آسیب ها مصون نگه داریم، بر همین اساس امروز باید نگران آسیب هایی چون طلاق، اعتیاد و خشونت و دلایل پیدایش آنها در جامعه باشیم تا بتوانیم این آسیب ها را محدود و کنترل کنیم.
عضدزاده گفت: رسانه ها می توانند رابط بین بهزیستی و مردم باشند و درجهت شناساندن فعالیت های اداره بهزیستی اقدامات موثری داشته باشند.
رئیس بهزیستی شهرستان اردکان در این نشست ، ضمن ارائه گزارش عملکرد بهزیستی در سال 96 ، از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم برای 3 هزار و 490 نفر از کودکان 3 تا 6 ساله شهرستان خبر داد و افزود : این طرح با هدف شناسایی کودکان دارای مشکل بینایی و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی کودکان در بزرگسالی همه ساله توسط بهزیستی اجرا می شود که از این تعداد 417 نفر مشکوک به تنبلی چشم و سایر بیماریهای چشمی شناسایی و برای پیشگیری به متخصصان ارجاع شدند.
وی افزود: همچنین تعداد یک هزار و 850 نوزاد در سال گذشته مورد غربالگری شنوایی قرارگرفتند که از این تعداد، 264 نوزاد با شک به وجود مشکلات شنوایی شناسایی و برای پیگیری تشخیصی تکمیلی و مداوا به مراکز درمانی تخصصی معرفی شدند.
رئیس بهزیستی، تعداد اشتغال ایجاد شده در سال 96 را 250 نفر عنوان کرد و افزود: در سال گذشته با پرداخت 35 میلیارد و 750 میلیون ریال انواع تسهیلات قرض‌الحسنه، زمینه اشتغال 135 نفر از مددجویان بهزیستی اردکان فراهم شد.
همچنین با هدف اشتغال پایا و مولد تعداد 123 نفر از مددجویان بهزیستی اردکان جهت دریافت تسهیلات خوداشتغالی به مبلغ 13 میلیارد750 میلیون ریال به بانک‌های عامل معرفی شدند.
وی افزود: در همین راستا 4 نفر از کارفرمایان با به کارگیری 12 نفر از مددجویان برای دریافت تسهیلات کارفرمایی به مبلغ 22 میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی شدند.
عضدزاده با تمجید از صنعتگران خیری که بدون هیچ چشمداشتی نسبت به جذب و به کار گیری معلولان و مددجویان اقدام می‌کنند، افزود: در سال گذشته کارخانه کاشی ایفا سرام اردکان بدون دریافت هیچ گونه تسهیلات، زمینه اشتغال 107 نفر از مددجویان بهزیستی را فراهم آورده است.
وی با اشاره به افتتاح رسمی اورژانس اجتماعی در سال گذشته اظهار داشت : در سال 1396 برنامه اورژانس اجتماعی در شهر های بالای 50 هزار نفر جمعیت در کل کشور گسترش یافت و در حال حاضر تمامی شهرهای با جمعیت 50 هزار نفر در استان دارای برنامه اورژانس اجتماعی می باشند.
رئیس بهزیستی اردکان از کاهش 27درصدی طلاق در میان مراجعان به مرکز کاهش طلاق بهزیستی شهرستان خبر داد و گفت: در سال گذشته ، 778 پرونده طلاق به مرکز تحکیم بنیان خانواده بهزیستی ارجاع شده که از این تعداد پرونده 27 درصد آن منجر به مصالحه شده است.
عضدزاده تصریح کرد: بهزیستی اردکان توانسته با برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارت‌های زندگی، آموزشهای پیش از ازدواج و آموزش خانواده آمار سازش را بالا ببرد.
عضدزاده افرادی که در معرض کودک آزاری ، همسر آزاری ، والد آزاری ، معلول آزاری وخشونت خانگی قرار گرفته اند ، افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده اند ، کلیه افرادی که در بحران ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی گرفتار شده اند، زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلافات حاد خانوادگی ، زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی ، کودکان خیابانی و کار ، مبتلایان به اختلال هویت جنسی ، دختران و پسران فراری و سایر افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند را خدمت گیرندگان برنامه اورژانس اجتماعی معرفی کرد.
رئیس اداره بهزیستی اردکان تصریح کرد : بهزیستی اردکان بیش از دو هزار معلول و 300 خانوار نیازمند شهرستان را تحت پوشش و حمایت خود دارد و خدمات خود را از طریق 40 مرکز روزانه و شبانه روزی ( 16 مهد کودک ، 11 مرکز توانبخشی روزانه و شبانه روزی و ویزیت در منزل ، 10 موسسه فعال در حوزه پیشگیری و 3 موسسه خیریه همکار) به آحاد مردم ، ارائه می نماید.
به گفته او همچنین در شهرستان اردکان یک مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی شامل خط تلفن اورژانس اجتماعی ( 123) و یک تیم خدمات سیار اجتماعی فعالیت دارند.


تاریخ ثبت :1397/04/23


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه