آغاز اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دومعلولیتی؛

پیشگیری از تولد فرزند معلول در خانواده های چند معلولیتی

با اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دومعلولیتی از تولد  فرزندان معلول در خانواده هایی که 2  یا چند فرزند معلول دارند پیشگیری می شود.
مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان این مطلب در مراسم آغاز اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دومعلولیتی گفت: با اجرای این طرح که در واقع شناسایی ژن ناقل در خانواده های 2 و چند معلولیتی است در صدد هستیم بتوانیم به خانواده های نیازمند خدمات لازم ارایه دهیم.
عفتی افزود : موضوع پیشگیری نسبت به درمان از  اولویت های سازمان بهزیستی است واثر گذاری بالایی دارد چرا که بر اساس آمارها  ۵۰ درصد از معلولیت‌ها عوامل ژنتیک در آن نقش دارد و ۵۰ درصد آن تحت تاثیر عوامل  محیطی است..
وی در ادامه با اشاره به اینکه علت بیماری‌های چند معلولیتی ریشه در  ازدواج‌های فامیلی دارد گفت: زوجین باید با توجه به وجود امکانات لازم در تشخیص ژن و آزمایش های ژنتیکی حتما در این طرح شرکت کنند تا از بروز معلولیت های احتمالی جلوگیری شود..
مدیرکل بهزیستی استان خاطر نشان کرد: خانواده‌های دومعلولیتی که تحت آزمایشگاه‌های ژنتیک قرار می‌گیرند علاوه بر اینکه ژن را در شخص مبتلا مورد آزمایش قرار می‌دهیم قادر هستیم افراد ناقل بیماری معلولیتی در خانواده نیز مشخص کنیم چرا که ریشه بیماری‌های چند معلولیتی  عموماً ازدواج‌های فامیلی است.
جلیل عفتی با اشاره به اجرای طرح غربالگری مشاوره ژنتیک در یزد گفت: تمام ازدواج‌هایی که در استان شکل می‌گیرد زیر پوشش طرح غربالگری است و تاکنون بالغ بر هفت هزار زوج از خدمات غربالگری مشاوره ژنتیک بهره‌مند شده اند.
وی افزود: با توجه به امکانات موجود، غربالگری ژنتیک برای همه مزدوجان استان فراهم شده است.
وی یادآور شد: بسیاری از همکاران ما در بهزیستی آرزو دارند روزی را شاهد باشیم خانواده هایی که یک فرزند معلول دارند دیگر نگران نباشد که فرزند بعدی آنها معلول باشد.
مدیرکل بهزیستی استان یزد اظهار کرد : کار خوبی که در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد انجام شده است، حاصل همت و تلاش همه مسئولان شهرستان است که شرایطی را فراهم آورده اند تا این کار تخصصی در این مرکز انجام شود..
عفتی با بیان اینکه سال 96 از یک هزار و 200 مورد سقط درمانی انجام شده در کشور 480 مورد آن مربوط به استان یزد بود، تاکید کرد: این امر مرهون تلاش فعالان این عرصه ،مشارکت و همکاری خانواده ها و زوج هاست، انتظار می رود روزی برسد روندی را شاهد باشیم که تعداد معلولیت و بروز معلولیت ها، روز به روزکاهش پیدا کند.
گفتنی است؛ اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دومعلولیتی همزمان با گرامیداشت هفته بهزیستی برای اولین بار در کشور در مرکز تحقیقات ژنتیک جنوب شرق کشور در شهرستان میبد آغاز شد.


تاریخ ثبت :1397/04/25


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه