رئیس اداره بهزیستی اردکان؛

219 زن سرپرست خانوار تحت حمایت بهزیستی اردکان هستند219 زن ‌سرپرست خانوار تحت حمایت بهزیستی اردکان قرار دارند که  به دلیل فوت همسر و یا طلاق سرپرست خانواده شده اند
رئیس بهزیستی اردکان با اعلام این خبر گفت: بهزیستی بیشترین هدف خود را برای بهبود زندگی زنان سرپرست خانوار و گروهی از زنان دارای شرایط خاص متمرکز کرده است.
امیرولی عضدزاده  با اشاره به اینکه کیفیت زندگی زنانی که به دلیل فوت همسر، سرپرست خانواده شده‌اند از کیفیت زندگی زنانی که به دلیل طلاق سرپرست خانواده شده‌اند، بهتر است، افزود: ارائه خدمات حمایتی به زنان سرپرست خانواده تخصصی‌تر شده و علاوه بر حمایت‌های مالی، حمایت‌های روانشناسی و مددکاری نیز به این گروه از بانوان ارائه می شود.
وی با بیان این مطلب که در برنامه‌ ششم توسعه مسئولیت سلامت اجتماعی به عهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است، گفت: در شرایط حاضر مسئله ای که باید بسیار در جامعه مورد توجه قرار گیرد و از همه ابزارهای اطلاع رسانی در نهادینه کردن آن استفاده کنیم آگاهی از آسیب های اجتماعی و مشکلاتی است که قشرهای مختلف جامعه ما را تهدید می کند.
وی افزود : باید با نگاهی روزآمد و منطبق با واقعیات این مشکلات را بشناسیم و بتوانیم برای مقابله با آنها راهکاری مناسب ارائه کنیم تا جامعه را از معرض خطر ابتلا به این آسیب ها مصون نگه داریم.
 رئیس بهزیستی اردکان با اشاره به افزایش آمار آسیب هایی چون طلاق، اعتیاد و خشونت و دلایل پیدایش آنها گفت: باید نگران افزایش این آسیبها در جامعه باشیم و برای کنترل و محدود کردن آنها تلاش کنیم.
وی خاطر نشان کرد: حوزه اعتیاد و طلاق، از جمله مهمترین آسیب هایی است که بهزیستی به عنوان اولویت در برنامه کاری خود دارد.
عضدزاده با اشاره به افتتاح رسمی اورژانس اجتماعی اردکان در سال گذشته افزود: وجود مرکز مداخله در بحران در شهرستان از نقاط قوت ما در حوزه آسیب های اجتماعی است.
این مقام تصریح کرد: بر اساس قانون باید تمام شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر اورژانس اجتماعی داشته باشند و در این مراکز تیمی از متخصصان صاحب نظر در حوزه آسیب های اجتماعی شامل کارشناس حقوقی، مددکار و روانشناس حضور دارند.
وی در خصوص خدمات این مرکز گفت: افرادی که مورد کودک‌آزاری و همسرآزاری قرار گرفته‌اند به این مراکز منتقل و به وضعیت آنها رسیدگی می‌شود و پس از رفع مشکل یا به خانواده باز می‌گردند یا در صورت بی سرپرست یا بدسرپرست بودن  به مراکز شبه خانواده منتقل می‌شوند.
رئیس بهزیستی اردکان  با اشاره به خدمات اورژانس اجتماعی گفت: افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده اند،  کلیه افرادی که در بحران ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی گرفتار شده اند، زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلافات حاد خانوادگی، زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی، کودکان خیابانی و کار، مبتلایان به اختلال هویت جنسی ، دختران و پسران فراری و سایر افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند از خدمت گیرندگان برنامه اورژانس اجتماعی هستند.
عضدزاده از کاهش 27درصدی طلاق در میان مراجعان به مرکز کاهش طلاق بهزیستی اردکان خبر داد و گفت: در سال گذشته ، 778 پرونده  طلاق   به  مرکز تحکیم بنیان خانواده بهزیستی ارجاع شده است که از این تعداد پرونده  27 درصد آن منجر به مصالحه شده است.
وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با ارائه خدمات در حوزه آموزش مهارت‌های زندگی، پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از وقوع طلاق و آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج چند سالی است که برنامه های مختلفی را اجرا می کند.
رئیس بهزیستی اردکان آموزش و تدوین محتوا برای مهدهای کودک، مشاوره ژنتیک، مراقبت‌های پس از طلاق در مورد فرزندان  را در پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر دانست وگفت:با توجه به افزایش و گستردگی آسیب‌های اجتماعی در جامعه ضرورت دارد از تمام ظرفیت‌ها و امکانات گروه‌ها، سازمان‌ها، نهادهای فرهنگی و اجتماعی و دانشگاه‌ها برای مقابله و کنترل آسیب‌های اجتماعی با بهره‌گیری از رویکرد اجتماع‌محور اقدام کرد تا از این طریق شاهد کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باشیم.
وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های جدی ما در حوزه توانمندسازی، توجه به زنان است و یکی از اهدافی که دنبال می‌کنیم، تشکیل گروه‌های همیار زنان سرپرست خانوار است.
عضدزاده گفت:‌ در حال حاضر 4 گروه همیار زنان سرپرست خانوار در سطح شهرستان اردکان وجود دارد.که در فعالیتهایی مانند تهیه نان سنتی ، بافت تابلو فرش، گلیم ، جاجیم و خیاطی و پشتی دوزی و جوراب بافی فعالند .
وی بیان کرد: از جمله خدمات اقتصادی به زنان سرپرست خانواده پرداخت مستمری ماهیانه، کمک هزینه تحصیلی و آموزشی  وخدمات بیمه‌ای است.
وی عنوان کرد: از دیگر اقدامات بهزیستی برای حمایت از زنان سرپرست خانواده کمک‌های غیر مستمر مانند مسکن، لوازم زندگی، سرمایه‌های کار وجهیزیه  و اشتغال واشتغالزایی  است.
دکتر عضدزاده با بیان اینکه هم اکنون 7 سازمان مردم نهاد در شهرستان در حوزه آسیب های اجتماعی با بهزیستی اردکان همکاری می کنند افزود : آنچه در حوزه آسیب ها به ویژه اعتیاد باید روی آن کار کنیم تغییر باور فرهنگی مردم است و سمن ها اثرگذار ترین و پرنفوذترین ابزارها در این زمینه هستند.
وی افزود: این سازمان های مردم نهاد در حوزه اعتیاد بدون هیچ وابستگی و نیازی به دولت بر اساس باورها و سرمایه های اجتماعی خود فعالیت می کنند و بخش عمده ای از آگاه سازی و روشن گری فکری و حساس سازی جامعه را در ارتباط با آسیب اعتیاد برای مردم برجسته می کنند و در این زمینه سمن های  اثر گذار علاوه بر کارهای پیشگیرانه ، مداخلات اجتماعی لازم را هم انجام می دهند.
عضدزاده با اشاره به مهاجر پذیر بودن شهرستان اردکان و رشد ناگهانی جمعیت و فقدان زیرساختهای لازم برای خدمات رسانی به این جمعیت، اضافه کرد : افراد مهاجر همزمان با ورود به یک منطقه به همراه خود یک سری ‎فرهنگها‌‎و آداب و سنن خاص خود را نیز به همراه می‌‎آورند که ممکن است در برخی از موارد در تعارض با فرهنگ عمومی منطقه باشد.

وی با بیان اینکه فرهنگ مهاجرین خواسته یا ناخواسته  روی بافت فرهنگی و هویتی جامعه مقصد تأثیرگذار خواهد بود اظهار داشت: اگر این تأثیرات فرهنگی و اجتماعی به درستی مدیریت نشود، منشاء برخی از اغتشاشات فرهنگی و تولید ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی خواهد بودهمچنانکه نقاط مثبت و ارزشمند فرهنگ ورودی می تواند در جهت اعتلای فرهنگ بومی اثر گذار باشد و از همین روی باید به موازات رشد و گسترش فیزیکی زیرساختهای شهری، در زمینه رشد و تقویت زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی جامعه نیز اقدام موثر و در خور و عاجل به عمل آورد.تاریخ ثبت :1397/04/29


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه