مدیرکل بهزیستی در دیدار با امام جمعه ابرکوه؛

بهزیستی یک دستگاه توانمندسازی و توانبخشی است

بهزیستی یک نهاد حمایتی نیست که پول توزیع کند، بلکه یک دستگاه توانمندسازی و توانبخشی است.

مدیرکل بهزیستی استان یزد در دیدار با امام جمعه شهرستان ابرکوه گفت: بهزیستی یک نهاد حمایتی نیست که پول توزیع کند بلکه یک دستگاه توانمندسازی و توانبخشی است که در راستای توانمندسازی جامعه هدف برای تامین نیازها از طریق خودشان اقدام می کند.

دکتر جلیل عفتی خاطرنشان کرد: به طور نمونه توانمندسازی بهزیستی در قالب ارائه وسایل کمک توانبخشی از قبیل سمعک، ویلچر و عصا که بعضا برخی از آنها بالای دو میلیون تومان است، صورت می گرد.

وی کمک هزینه بهزیستی به کودکان نیازمند کاشت حلزون را یادآور شد و گفت: بهزیستی با غربالگری شنوایی و پرداخت 8 میلیون تومان یارانه کمک می کند تا کودک ناشنوا نشود و در حال حاضر افتخار ما این است که طی 4 سال گذشته در مدارس کودک ناشنوا برای ثبت نام نداشته ایم.

مدیرکل بهزیستی استان یزد در خصوص اختصاص اعتبارات بهزیستی در شهرستانها اظهار داشت: بهزیستی یک دستگاه تخصصی در حوزه سلامت اجتماعی است اعتبارات این سازمان براساس حروف الفبا نیست بلکه  بر اساس شاخص ها و استانداردهای تعریف شده بهزیستی کشور در خدمت رسانی به عموم جامعه و به طور خاص افراد تحت پوشش این سازمان است.

وی با بیان اینکه شهرستانهای استان بر اساس تعداد افراد تحت پوشش و طرح های مصوب شده در کشور و استان خدمت رسانی می کنند اظهار داشت: ارائه خدمات در چارچوب قوانین و شاخص های تعریف شده بهزیستی کشور و به صورت تخصصی است و خارج از آن بهزیستی امکان ارائه خدمات بویژه به صورت نقدی همانند دستگاههای حمایتی ندارد.

دکتر جلیل عفتی در خصوص نحوه این خدمت رسانی گفت: کلیه افراد واجد شرایط بهزیستی از قبیل معلولین، زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، معتادین، سالمندان و...با تایید کمیسیون های تخصصی این سازمان وارد چرخه حمایتی می شوند و بر اساس نوع نیاز خدمات توانبخشی و توانمندسازی دریافت می کند.

دکتر عفتی با اشاره به پشت نوبتی ها خدمات بهزیستی گفت: خوشبختانه امسال با حمایتهای دولت و حذف سهم یارانه دو دهک اول جامعه و اختصاص آن به دهکهای پایین از تیرماه کلیه پشت نوبتی های بهزیستی وارد چرخه شدند و در حال حاضر نیز اگر فرد واجد شرایطی باشد با طی مراحل قانون وارد چرخه می شود.

 

مدیرکل بهزیستی استان یزد با اشاره به گستره فعالیتهای این سازمان گفت: اگر مشارکت مردم و بخش غیردولتی نبود، بهزیستی با تکیه بر توان دولتی امکان ارائه خدمات در این حجم وسیع را نداشت.

وی افزود: همراهی خیرین و مردم با بهزیستی علاوه بر خدمت رسانی به جامعه هدف این سازمان زمینه اشتغال بیش از 4 هزار نفر را در استان فراهم نموده است.

جلیل عفتی با بیان اینکه مراکز خدماتی بهزیستی غیردولتی است اظهار داشت: این مراکز در ساختار دولت نیستند که منابع و نیروهای آن را تامین کند بلکه بهزیستی بستر را برای ورود مراکز و موسسات خیریه و غیردولتی فراهم می کند و از این طریق به جامعه هدف خدمت رسانی می کند.

وی مراکز و موسسات غیردولتی را افتخار بهزیستی دانست و گفت: اگر 20درصد هزینه یک مرکز شبانه روزی سالمندان را بهزیستی در قالب یارانه پرداخت می کند و 80درصد مابقی را خود مراکز با جلب مشارکتهای مردمی تامین می کنند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد افزود: مراکز همسو با بهزیستی به لحاظ استاندارد خدمات از متوسط استاندارد کشوری به مراتب بالاتر هستند.

وی با اشاره به مراکز روزانه توانبخشی ابرکوه گفت: این مراکز نمونه کشور و استان هستند که با حمایت خیرین فعالیت می کنند.

وی بهزیستی را متولی سلامت اجتماعی دانست و گفت: بهزیستی دستگاه دولتی با شرح وظایف متعددی است که متاسفانه برخی جاها این تعدد وظایف در نظر گرفته نمیشود.

مدیرکل بهزیستی استان یزد ارائه خدمات در حوزه آسیبهای اجتماعی از طریق مراکز اورژانس اجتماعی و خط 123 در سراسر استان را یکی از این وظایف ذکر کرد و گفت: هرگونه کودک آزاری، خشونت خانگی، اعتیاد، طلاق و سایر آسیبهای اجتماعی به صورت شبانه روزی را بهزیستی از طریق این خط موظف به رسیدگی است.

وی با بیان اینکه گستردگی خدمات در این سازمان در کنار پوشش دهی خدمات به نیازمندان  با توان دولتی پرمشقت است، گفت: این در حالی است که وضعیت اقتصادی کشور  و تبعات ناشی از آن دامنگیر بهزیستی است و اعتبارات در نظر گرفته شده برای بهزیستی در کل کشور نیز بدون در نظر گرفتن مشکلات موجود در جامعه است و ضمانتی برای کنترل شرایط و تامین نیازها وجود ندارد.

جلیل عفتی با اشاره به اجرای طرح سلامت اجتماعی در محلات ابرکوه طی سال گذشته گفت: این طرح به منظور ارتقای سلامت اجتماعی در محلات صورت گرفت و در حال حاضر نیز طرح آموزش زندگی خانواده ویژه زوجین در آستانه زندگی مشترک و طرح غربالگری ژنتیک همانند دیگر طرح های بهزیستی در این شهرستان در حال اجراست.

وی با تاکید بر رسالت بهزیستی در خدمت رسانی به عموم جامعه اظهار داشت: در بهزیستی مردم مدنظر هستند و فرقی نمی کند که این مردم در کدام شهرستان استان ساکن هستند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد تعامل بالای معاونین و کارشناسان بهزیستی استان با بهزیستی ابرکوه را یادآور شد و گفت: اگر جایی نیاز به ورود بهزیستی و خدمت رسانی بوده و باشد در هر زمان بهزیستی استان ورود نموده است.


تاریخ ثبت :1397/05/03


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه