اولین جلسه کمیته مناسب سازی و شهر دوستدار سالمند بخش خرانق اردکان برگزار شد.

اولین جلسه ی کمیته مناسب سازی بخش خرانق اردکان  با هدف به کارگیری تدابیر لازم به منظور بهره مندی مطلوب تر معلولین و سالمندان از امکانات و خدمات موجود در بخش خرانق و نیز تحقق اهداف " شهر بدون مانع و دوستدار سالمند" در محل سالن اجتماعات بخشداری خرانق اردکان برگزار شد.
جاوید عیدانی بخشدار خرانق در این جلسه ضمن خیر مقدم به حاضران، مناسب سازی محیط را از جمله مهمترین وظایف مسئولان  و متولیان شهری و روستایی دانست و گفت : لازم است معلولان  و سالمندان هم مانند سایر شهروندان از امکانات استفاده کنند و این جزو حقوق شهروندی آنها است.
رئیس اداره بهزیستی اردکان  نیز با بیان اینکه مناسب سازی، خاص افراد دارای معلولیت نیست، گفت: افراد مختلفی در طول سال دچار بیماری می شوند و قطعا نیازمند استفاده از اماکن خاص می شوند. همچنین مناسب سازی، کودکان نو پا، زنان باردار و سالمندان را نیز در بر می گیرد.
دکتر عضدزاده افزود: بر اساس قانون حمایت از حقوق معلولان و نیز دستورالعمل جشنواره شهید رجایی ادارات و دستگاه های مختلف موظف هستند نسبت به مناسب سازی فضا برای تردد معلولان و سالمندان اقدام کنند.
عضدزاده با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل جشنواره شهید رجایی ۳۰ امتیاز از ارزشیابی ادارات مربوط به مناسب سازی فضا برای معلولان است، تاکید کرد: بر اساس این قانون بهزیستی موظف به ارزیابی اماکن اداری شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این مناسب سازی معابر برای معلولان نیز به جد در دستور کار قرار دارد که در این مدت اقدامات خوبی در شهرستان نیز انجام شده است.
دبیر کمیته مناسب سازی شهرستان اردکان با برشمردن اهداف تشکیل ستاد مناسب سازی و تشریح  قوانین موجود در این حوزه، بررسی وضعیت موجود اماکن عمومی، پارک ها ، مساجد، تکایا و بقاع متبرکه موجود در بخش خرانق را ضروری دانست و بر ارائه راهکارهایی در جهت دستیابی به این  هدف و تسهیل دسترسی معلولین و سالمندان به امکانات شهری تاکید نمود.
وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم شهرها و روستاهای ما دوستدار معلولان و سالمندان باشند ، گفت : در چنین شهرها و روستا هایی ، میان انسان‌های عادی و معلولان در بهره مندی از حقوق شهروندی تفاوتی وجود ندارد و اگر بتوانیم این شرایط را در شهرها ایجاد کنیم، قطعا می‌توانیم بگوییم سیاست‌ها و اهدافی که برای کمیته مناسب سازی در سطح کشور و استان و شهرستان‌ها تدوین شده است را عملیاتی و اجرایی کرده‌ایم.
دکترعضدزاده افزود : می بایست مناسب سازی محیط شهری و روستایی را یک فرهنگ بدانیم تا با فرهنگ مناسب، بستر تحول در جامعه فراهم گردد.
وی از کلیه اعضاء به ویژه بخشدار، اعضای شورا، دهیاری ها و دیگر متولیان دولتی و غیر دولتی بخش خواست در خصوص مناسب سازی فضاهای اداری و عمومی ، پارکها ، مساجد و حسینیه ها ، اماکن مذهبی ، تاریخی و سیاحتی ،  جهت دسترسی آسان معلولان و سالمندان طبق استاندارد های مناسب سازی اقدام نمایند.
در ادامه تنی چند از مسئولین بخش خرانق نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با چگونگی اجرا و دستیابی به هدف شهر بدون مانع و دوستدار سالمند بیان داشتند.


تاریخ ثبت :1397/05/16


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه