رئیس بهزیستی میبد؛

زوجین جهت پیشگیری از معضل ناشنوایی و کم‌شنوایی در نوزادان، دوره مشاوره ژنتیک را طی کنند

رئیس بهزیستی میبد گفت: زوجین جهت پیشگیری از معضل ناشنوایی و کم‌شنوایی در نوزادان، دوره مشاوره ژنتیک را طی کنند.

سید محسن فلاح  با گرامیداشت آغاز هفته ناشنوایان(۲تا۸مهرماه) و هفته سالمندی (۳تا۹مهرماه) اظهار داشت: امروزه مهمترین موضوعات در مقوله سالمندی عبارتند از کنترل سلامتی این قشر، برخورداری سالمندان از بضاعت مالی، استفاده از تجربیات آنها، ایجاد امنیت لازم برای سالمندان در محیط زندگی و دسترسی لازم به تمام خدمات شهری، مراقبتهای خانگی و تکریم آنها می باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۹۰۰ نفرسالمند تحت پوشش اداره بهزیستی میبد می باشد، افزود: طرح ویزیت در منزل از مهمترین خدمات جهت این عزیزان می باشد و از دیگر طرح های مهم برای این قشر، طرح مراقبین منزل است که در این طرح عمدتا خدمات توانبخشی و آموزشی به سالمندان ارائه می شود.

فلاح عنوان کرد: مهمترین رویکرد بهزیستی، سوق دادن سالمندان به سمت مراکز روزانه سالمندی به جای مراکز نگهداری شبانه روزی می باشد، که مرکز حبیب ابن مظاهر در شهرستان میبد در زمینه های آموزشی، فرهنگی، ورزشی و… به ۸۵ نفر ازسالمندان خدمات ارائه می دهد.

وی فزود: درحال حاضرمهمترین مشکلات سالمندان بحث مناسب سازی اماکن و خیابانها می‌باشد که امیدواریم با همکاری مسئولین شهرستان این مورد در شهرستان رفع گردد.

فلاح با اشاره به تاریخ دوم تا هشتم مهرماه مصادف با هفته ناشنوایان و شعار این هفته با عنوان “زبان من را بشناس! تا در کنار هم بهتر زندگی کنیم” عنوان کرد: درحال حاضربیش از ۲۰۰ ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی میبد قرار دارند و از خدماتی شامل گفتار درمانی، تربیت شنوایی، سمعک و باتری آن، کمک هزینه کاشت حلزون به مددجویانی که نیاز به کاشت حلزون دارند، تامین هزینه های گفتار درمانی و غیره برخوردارند.
رییس اداره بهزیستی شهرستان میبدخاطر نشان کرد: به طور متوسط سالیانه برای دو مددجو کاشت حلزون انجام شده که کمک هزینه آن از طرف بهزیستی پرداخت می شود و همچنین مرکز تحقیقات ژنتیک میبدخدماتی در راستای پیشگیری از معلولیتها از جمله ناشنوایی ارائه می دهد و با توجه به اینکه هزینه این آزمایشات زیاد می باشد، اداره بهزیستی کمک هزینه این آزمایشات رابه خانواده ها پرداخت می کند.

سید محسن فلاح در ادامه به خانواده ها توصیه داشت: جهت پیشگیری ازکم شنوایی و ناشنوایی مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مشاوره قبل از بارداری به خصوص اگر فرد ناشنوایی در فامیل وجود دارد، صورت گیرد. وی درمورد تحصیل ناشنوایان اظهار داشت: ناشنوایان ماننددیگر معلولین، از خدمات کمک هزینه تحصیلی و دانشجویی برخوردار می باشند و از خدماتی دیگر مانند شغل و غیره بهره مند هستند.
رییس اداره بهزیستی میبدهمچنین افزود: بیش از ۱۵۰۰ نوزاد در شهرستان در سال ۹۶ تحت پوشش طرح غربالگری شنوایی باهمکاری بهزیستی میبد و بیمارستان امام جعفرصادق (ع)  قرار گرفته اند که با شناسایی به موقع نوزاد ناشنوا و کم شنوا و مداخلات زود هنگام می‌توان از بروز دیگر اختلالات درآنها پیشگیری کرد.


تاریخ ثبت :1397/07/05


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه