مدیرکل بهزیستی استان یزد در جلسه شورای شهر؛

25درصد سالمندان فاقد هرگونه حمایت های بیمه ای و اجتماعی هستند

25درصد سالمندان فاقد هرگونه حمایت های  بیمه ای واجتماعی هستند و   50درصد سالمندان تحت حمایت صندوق های بیمه ای هستند.
مدیر کل بهزیستی استان در جلسه شورای شهر یزد که به منظور تجلیل از مدیران مراکز سالمندی شهر یزد برگزار شده بود؛ گفت: رتبه سالمندی استان یزد در رده 12 کشوری است و متوسط نرخ سالمندی در ایران ۹درصد و در استان این نرخ  9.3 درصد است.
وی گفت: رشد جمعیت سالمندی در جهان ۲برابر شده ولی متاسفانه رشد سالمندی درایران از ۶درصد به ۹درصد در حال افزایش بوده و در برخی از استان ها این نرخ  در حال بالا رفتن است .

دکتر جلیل عفتی گفت: هم اکنون ۵/۷ میلیون نفر سالمند در ایران وجود دارند که این آمار در سال ۲۰۲۰به ۱۰میلیون نفرخواهد رسید و در استان یزد بیش از ۱۰۰هزار نفر سالمند وجود دارند .
وی در مورد خدمات ارائه شده به سالمندان افزود: در استان بیش از ۴۰مرکز به سالمندان خدمات را ارائه می دهند و ما اولویتمان در مراکز شبانه روزی، رسیدگی به افرادی هست که کمتر مورد توجه خانواده هستند و فاقد حمایتهای لازم بوده و یا اینکه خانواده ها توانایی نگهداری از این افراد را ندارند . 
این مسئول توسعه مراکز روزانه سالمندی را مهمترین رویکرد بهزیستی عنوان کرد و گفت:  این مراکز مانند مدرسه سالمندی است که فرد سالمند از صبح تا غروب در این مراکز با  همسالان بوده و خدمات درمانی و فرهنگی هنری و سرگرمی و توانبخشی دریافت می کند.
وی 60 درصد از سالمندان را زن و 40درصد مرد ذکر کرد و گفت: نرخ موالید در حال کاهش و امید به زندگی در حال افزایش است و این منجر به افزایش جمعیت سالمندی گردیده است.
وی گفت: در حال حاضر جمعیت سالمندی معادل جمعیت کودکان زیر 5 سال است و عن قریب این جمعیت معادل جمعیت زیر 14 سال می شود.
گفتنی است؛ شورای شهر یزد در نشست علنی صبح امروز خود به مناسبت هفته سالمندی از مدیران 6 مرکز سالمندی روزانه شهر یزد تقدیر کردند.


تاریخ ثبت :1397/07/11


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه