دبیر شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان:

مناسب‌سازی محیط زندگی از مهمترین حقوق افراد سالمند است

رئیس اداره بهزیستی اردکان در شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان با اشاره به روز جهانی سالمندان و شعار ویژه این روز (پاسداشت مدافعان حقوق سالمندان) از لزوم دسترسی و برخورداری سالمندان از تمامی حقوق شهروندی و انسانی خود ، یاد کرد و با ارائه اسلایدهایی نقش و جایگاه سالمندان در فرهنگ و سنن ایرانی و اسلامی را  بر شمرد و با بیان آیات و روایات اسلامی ، حقوق سالمندان در دین مبین اسلام را تبیین و سپس حقوق سالمندان را از منظر منشور حقوق سالمندان و اصول ملل متحد برای سالمندان برای اعضاء شورا تشریح نمود.
 دکتر عضدزاده  با اشاره به بندهای 7 و 14 سیاستهای کلی جمعیت ، بر لزوم تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و توانمندسازی آنان و پژوهش های جمعیتی و توسعه انسانی در این عرصه تأکید و ایجاد مرکز تحقیقات سالمندی اردکان را گامی در راستای عمل به این الزامات عنوان نمود.
دبير شوراي ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان با اشاره به ماده 2 منشور حقوق سالمندان و مواد 5 ،7،8 اصول ملل متحد برای سالمندان از جمله حقوق سالمندان رامناسب‌سازي محيط زندگي با نيازهاي فرد سالمند برشمرد و بر مناسب سازی فضاهای عمومی تأکید و تصریح کرد: در شهرهاي بدون مانع و دوستمدار سالمند با تمركز بر اين مهم كه همه شهروندان داراي حقوق شهروندي يكسان هستند، امكانات براي همه فراهم مي‌شود و همه شهروندان اعم از سالمندان و معلولان جسمي و حركتي مي‌توانند بدون كمترين زحمتي از امكانات بهره‌مند شوند.
 عضدزاده با بیان این مطلب که ، در اكثر كشورهاي توسعه‌يافته دنيا برخي اقدامات ساده چون تجهيز ناوگان حمل‌و نقل عمومي براي معلولان جسمي و حركتي و  سالمندان از نخستين اقداماتي است كه سبب شده اين شهرها در فهرست شهرهاي با توسعه پايدار قرار گيرند. گفت: با مناسب‌سازي معابر و اماكن براي معلولان و سالمندان شرايط يكسان زندگي براي همه افراد جامعه فراهم  و از بسياري مشكلات حال و آينده كاسته شود .
وي تأكيد كرد: ايمن‌سازي و مناسب‌سازي محيط براي سالمندان مي‌تواند محيط زندگي را براي آنها امن و بي‌خطر ساخته و زمینه حضور فعال و مشارکت موثر اجتماعی سالمندان در جامعه را فراهم آورد.
فرماندار اردکان نیزضمن گرامیداشت هفته تکریم سالمندان، گفت: توجه به این دوران و برنامه ریزی برای آماده سازی و مناسب سازی محیط شهری و اداری برای حضور موثر و مفید سالمندان در همه عرصه های اجتماعی ضروری است وی از همه ادارات و دستگاههای دولتی خواست تا ظرف مدت یک ماه تمامی خدمات قابل ارائه به سالمندان و بازنشستگان را احصاء و در جلسه بعدی شورا ارائه نمایند .
 در ادامه جلسه هر کدام از اعضای شورا به بیان دیدگاهها و اقدامات انجام شده پیرامون مباحث مربوط به سلامت ، ورزش و مهارتهای حرکتی در حوزه سالمندان و همچنین ارائه گزارشي از برنامه های در دست اقدام و فعالیت های انجام شده در این خصوص پرداختند.


تاریخ ثبت :1397/07/19


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه