رئیس بهزیستی شهرستان اردکان؛

۲۲۴ کم ‌بینا و نابینا تحت پوشش اداره‌ بهزیستی شهرستان اردکان هستند

 امیر ولی عضدزاده  ضمن گرامیداشت پانزدهم اﮐﺘﺒﺮ روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ اظهار کرد: تعداد224 کم بینا و نابینا تحت پوشش اداره‌ بهزیستی شهرستان اردکان هستند.
وی با بیان اینکه درصد بالایی از مشکلات بینایی  قابل پیشگیری است، تصریح کرد: مشکلات بینایی و اختلال دید به دو دسته ارثی و غیر ارثی تقسیم بندی می شود که هرکدام، پیشگیری و درمان مخصوص به خود را دارد. به‌عنوان‌مثال در موارد ارثی، می‌توان با انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج، از بروز آن‌ها جلوگیری کرد و در موارد غیر ارثی نیز می‌توان با مراجعه به ‌موقع به پزشک متخصص و رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی، از بروز آن جلوگیری کرد.
دکتر عضدزاده اظهار داشت: درسال گذشته تعداد  3 هزار و 490 نفر از کودکان 3 تا 6 سال شهرستان مورد سنجش بینایی قرار گرفتند که از این تعداد 417 نفر مشکوک  به تنبلی چشم و سایر بیماریهای چشمی برای پیشگیری به متخصصان ارجاع شدند.
عضدزاده با اشاره به اینکه 224 نفر نابینا و کم‌بینا در شهرستان تحت پوشش این اداره هستند، افزود: از این تعداد 51 نفر مستمری‌بگیر و 173 نفر خدمات موردی دریافت می‌کنند.
وی ازجمله خدمات بهزیستی به نابینایان را تحویل وسایل کمک توان‌بخشی نظیر ویلچر، واکر، عصا، عینک، ساعت گویا و نیز خدمات مالی، هزینه‌های تحصیلی و ... برشمرد.
رئیس بهزیستی اردکان تصریح کرد: اشتغال و نبودن کار مناسب از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه های نابینایان است که در بیشتر مواقع این دغدغه و مشکلات مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد  وی با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گفت: مطابق این قانون 60 درصد از ردیف های استخدامی اپراتورها و تلفن خانه ها باید به نابینایان تخصیص یابد و انتظار این قشر جامعه از ادارات دولتی رعایت قانون استخدام معلولان نابینا در ادارات شهرستان است؛ زیرا فعالیت در مشاغل مناسب، زمینه‌ساز تأمین نیازهای خانوارها در حوزه‌های مختلف است و عدم بهره‌مندی روشندلان از فرصت‌های شغلی مناسب، مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی را برای آنان در پی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه نابینایان و کم‌بینایان به‌عنوان بخشی از شهروندان جامعه دارای نیازها و مطالباتی هستند اظهار داشت: رسیدگی به نیازهای این قشر جامعه ازجمله اشتغال، ادامه تحصیل، تردد در شهر، امورات رفاهی و معیشتی از وظایف مسلم دستگاه‌ها است.
این مقام مسئول گفت: ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن ﺣﻖ اﺳﺘﻔﺎده از تمامی اﻣﮑﺎﻧﺎت رﻓﺎﻫﯽ ﻣﻌﻤﻮل در ﺟﺎﻣﻌﻪ را دارﻧﺪ.آﻧﺎن بایستی بتوانند به مانند دیگر شهروندان در استفاده از  ﭘﯿﺎده روﻫﺎ، ﺧﯿﺎﺑﺎنها و وﺳﺎﯾﻞ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﻫﻤﮕﺎﻧﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ اﺗﻮﺑﻮس و نیز اﻣﺎﮐﻦ ﻋﻤﻮﻣﯽ، ﻣﺮاﮐﺰ ﺗﻔﺮﯾﺤﯽ و ﻣﺬﻫﺒﯽ اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪ.
23 مهرماه روز عصای سفید  با شعار « رفع تبعیض راهم را روشن می سازد »نامگذاری شده است.


تاریخ ثبت :1397/07/23


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه