آغاز اجرای طرح تنبلی چشم در شهرستان تفت

بالغ بر1500 كودك واجد شرايط سنجش بينايي در شهرستان تفت هستند

رئيس اداره بهزيستي شهرستان تفت، با آغاز اجراي طرح تنبلي چشم در اين شهرستان گفت: بیش از 1500 كودك 3تا 6 سال واجد شرايط مي بايست در اين طرح مورد سنجش بينايي قرار گيرند.

مجید فصاحت اظهار اميدواري كرد: بهزيستي بتواند با همكاري خانه هاي بهداشت، مهدهاي كودك، روستا‌مهدها و مراكز پيش دبستاني بیش از 95 درصد از اين كودكان را تحت پوشش اين طرح قرار دهد.

وي تعداد پايگاه هاي سنجش بينايي فعال در اين طرح را 40 پایگاه ذكر كرد.

رئيس اداره بهزيستي تفت با بيان اينكه در سال گذشته 1240 كودك 3 تا 6 سال مورد سنجش بينايي قرار گفتند، گفت: از اين تعداد 24 كودك مبتلا به تنبلي چشم، 63 نفر عيوب انكساري، 1 نفر اضطرابیسم  شناسايي شدند.

فصاحت خاطرنشان كرد:  برنامه پیشگیری از تنبلی چشم علاوه بر آبان‌ماه، توسط پایگاه دائمی موسسه مهرماندگار در تمام طول سال اجرا می شود اما فرخوان و تبلیغات اصلی آن مربوط به این ماه است .

وي با اشاره به اجراي طرح تنبلي چشم در سه سطح گفت: در سطح اول مربیان آموزش دیده بینایی کودکان را مورد سنجش قرار می دهند و اگر کودکی مشکوک به تنبلی چشم تشخیص داده شد، به دومین سطح  كه بینایی سنج ها هستند، ارجاع می شود.

وي در ادامه افزود: کودکان معاینه شده در سطح دوم در صورت نیاز به معاینات تخصصی تر به سطح سوم یعنی چشم پزشک ارجاع و معاینه می شوند.

رئيس اداره بهزيستي تفت با بيان اينكه در تنبلي چشم ظاهر چشم هيچ گونه تغيير خاصي ندارد  اظهار داشت:  اين امر باعث اشتباه برخي از خانواده‌هاي مي‌شود و فكر مي‌كنند كودك آنها مبتلا به بيماري نيست.

وي بهترين سن تشخيص و درمان اين بيماري زير 5 سال دانست و تاكيد كرد: اين بيماري بعد از 10 سالگي غير قابل درمان مي‌باشد و با گذشت زمان به همان ميزان درمان اين بيماري نيز سخت‌تر و طولاني تر مي‌شود.


تاریخ ثبت :1397/07/25


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه