برگزاری نشست هم اندیشی رفع مشکل نابینایان در یزد

نشست هم انديشي رفع مسائل و مشکلات نابينايان در زمینه اشتغال، مسکن و مناسب سازی اماکن عمومی همزمان با هفته نابینایان در یزد برگزار شد.
در این نشست معاون سياسي، امنيتي و اجتماعی استاندار از مناسب سازي فضاهاي فرهنگي و اجتماعی ویژه نابينايان خبر داد و گفت: دستگاههاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي استان راهکارهايي در زمينه هاي اشتغالزايي، اسکان، فراهم کردن وسيله نقليه عمومي ارائه دادند و مقرر گرديد شهرداري، شوراي شهر، مسکن و شهرسازي، صداوسيما  بستر لازم را برای حضور  نابينايان در جامعه را در دستور کار خود قرار دهند.
محمدعلی طالبی بر آموزش و توانمندسازی نابینایان در عرصه های مختف مهارتی تاکید کرد و گفت: تشکیل بانک اطلاعات نابینایان جویای کار و توانمند سازی آنها برای جذب راحتر در اشتغال ضروری است.
وی آموزش پیمانکاران شهرداری برای مناسب سازی امکان شهری را یادآور شد و از بهزیستی خواست نسبت به آموزش پیمانکاران با همکاری شهرداری اقدام کند.
مدیرکل بهزیستی استان یزد نیز  مناسب سازی اماکن عمومی را برای 25درصد افراد جامعه ضروری دانست و گفت: سالمندان، معلولین و کودکان اگر در جامعه نیستند به دلیل عدم مناسب سازی اماکن عمومی است.
جلیل عفتی با بیان اینکه در شهر هنوز شرایط فیزیکی لازم برای تردد همه گروهها فراهم نیست گفت: خودروهای حمل و نقل عمومی برای تردد افرد معلول مناسب سازی نشده است و شهرداری نیز هنوز به تصمیم لازم برای مناسب سازی ناوگان  حمل و نقل شهری نرسیده است.
وی در خصوص اشتغال معلولین و نابینایان گفت: بهزیستی مسئولیت مستقیم در اشتغال ندارد و مسئولیت مستقیم در حوزه  ایجاد بستر توانمندسازی و توانبخشی جهت استفاده از امکانات عمومی است.
مدیرکل بهزیستی استان یزد استفاده از ظرفیت خیرین با رویکرد توسعه اشتغال را سیاست بهزیستی دانست و گفت: بهزیستی در راستای حمایت از اشتغال جامعه هدف 20 میلیون تومان وام خود اشتغالی و کارفرمایی به ازای هر نفر و همچنین بیمه خویش فرمایی را دارد.
کبيري رئيس هيئت مديره جامعه نابينايان استان نیز هم به مسائل و مشکلات نابينايان پرداخت و خواستار حمايت همه جانبه مسئولان نسبت به نابينايان و ديگر معلولان شد.
 وي اشاره کرد: در استان يزد تعداد 8 هزار نفر نابينا و يا کم بينا زندگي مي کنند که 4500 نفر از آنها تشکيل پرونده داده و عضو انجمن نابینایان هستند.
در اين جلسه مسئولين دستگاه هاي مختلف استان به ارائه گزارشی از فعاليتهاي خود را در زمينه اشتغال، مسکن و مناسب سازی اماکن شهری ویژه نابينايان پرداختند.
گفتنی است؛ نشست هم انديشي رفع مسائل و مشکلات نابينايان استان با حضور دستگاههاي فرهنگي، اجتماعي استان در محل انجمن نابينايان يزد به رياست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استان تشکيل شد.


تاریخ ثبت :1397/07/29


برچسب ها :


   

اشتراک در سایر شبکه های اجتماعی :شخصی سازی

سایز فونت

13
رنگ فونت
رنگ بدنه
فونت بدنه بازگشت به تنظیمات اولیه